Od 1 września 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy wydłużające uzyskanie poszczególnych stopni awansu zawodowego nauczycieli. Jeśli dopiero teraz rozpoczynasz pracę w szkole, to nauczycielem dyplomowanym możesz zostać najwcześniej za 15 lat… Nie wybiegajmy daleko w przyszłość, wiele może się jeszcze zmienić. Jeśli rozpoczynasz staż na stopień nauczyciela mianowanego, poszukujesz niezbędnych materiałów, praktycznej wiedzy to… witaj w domu 🙂
We wpisie opiszę krok po kroku staż na stopień nauczyciela mianowanego, wraz z obowiązującymi aktualnymi aktami prawnymi (2018 r.) oraz udostępnię moją “teczkę” – plan rozwoju zawodowego, kontrakt z opiekunem stażu, konspekt lekcji wychowania fizycznego (hospitacja), arkusz rozmowy przedobserwacyjnej, sprawozdanie z przebiegu stażu, zaświadczenie dotyczące zatrudnienia i przebiegu stażu na stopień nauczyciela mianowanego.
Zacznijmy od początku…
Ile trwa staż na poszczególny stopień awansu zawodowego (Karta Nauczyciela, Dz.U. 2018 r. poz. 967, art. 9c.)?
-nauczyciel kontraktowy – rok i 9 miesięcy
3 lata nieprzerwanej pracy w szkole…
-nauczyciel mianowany – 2 lata i 9 miesięcy
4 lata nieprzerwanej pracy w szkole…
-nauczyciel dyplomowany 2 lata i 9 miesięcy
UWAGA!
Jeśli jesteś na krótkim zastępstwie, to ZAWSZE rozpocznij staż. Nie powielaj mojego błędu – byłem na zastępstwie 3 miesięcznym (od września do grudnia) w szkole, mogłem rozpocząć staż, a nie zrobiłem tego, bo byłem przekonany że nie dostanę nigdzie pracy w styczniu. Błąd. Na początku roku (kalendarzowego) dostałem zastępstwo w innej szkole, i w ten mało odpowiedzialny sposób straciłem rok. W styczniu już nie mogłem rozpocząć stażu…
Staż na stopień nauczyciela mianowanego rozpocząłem w Szkole Podstawowej nr 14 , kontynuowałem w Szkole Podstawowej nr 3 w Łodzi. W przypadku zmiany zatrudnienia, nauczyciela ma 3 miesiące na znalezienie nowej pracy w szkole, jeśli chce kontynuować staż:
Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienia w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczasowego stażu otrzymali co najmniej dobrą ocenę pracy. (Karta Nauczyciela, DZ.U. 2018 r. poz. 967, art. 9f.)
Mianowany!
W lipcu 2018 r. zdałem egzamin i uzyskałem stopień nauczyciela mianowanego. Przed egzaminem było sporo stresu, niepotrzebnego odliczania. Wszystko poszło gładko i przyjemnie – super komisja, płynna prezentacja i łatwe pytania. Byłem dobrze przygotowany pod wieloma względami – analiza dokumentów prawnych, organizacja pracy, metodyka wychowania fizycznego, praca z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych etc.
Krok po kroku opiszę staż na stopień nauczyciela mianowanego w oparciu o moje doświadczenia, pracę z dziećmi w szkole podstawowej.
KROK 1
Zapoznaj się z aktualnymi aktami prawnymi dotyczącymi uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Dwa dokumenty, które MUSISZ znać:
Karta Nauczyciela (Dz.U. 2018 r. poz. 967)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli
W ww. aktach prawnych dokładnie opisane są procedury awansu zawodowego, wymagania, terminy składania wniosków o rozpoczęcie stażu etc.
Jeżeli jesteś nauczycielem kontraktowym, pracujesz nieprzerwanie w szkole 2/3 lata, spełniasz inne wymagania, to przejdź do następnego kroku.
KROK 2
Składasz wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego, przedkładasz dyrekcji projekt planu rozwoju zawodowego. Wniosek do pobrania i uzupełnienia jest w sekretariacie szkoły. UWAGA! Masz na to 14 dni od rozpoczęcia zajęć, po upływie tego terminu nauczyciel nie może rozpocząć stażu do końca tego roku szkolnego (Karta Nauczyciela Dz.U. 2018 r. poz. 967 art. 9d.)
Dyrekcja ma 30 dni (od rozpoczęcia zajęć) na zaakceptowanie Twojego planu rozwoju zawodowego (albo zwraca go do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian).
Plan rozwoju zawodowego musi zawierać wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 26 lipca marca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli Dz.U 2018 r. poz. 1574):
- uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 3 Karty Nauczyciela – uzyskanie pozytywnych efektów w zakresie realizacji zadań odpowiednio na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawie nieletnich, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją
- umiejętność rozpoznawania potrzeb rozwojowych uczniów i uwzględniania ich w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
- umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia
- umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystania wyników do doskonalenia warsztatu pracy
- umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego
- umiejętność uwzględniania w pracy problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych
- umiejętność posługiwania się przepisami prawa dotyczącymi odpowiednio oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż
- umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzie multimedialnych i informatycznych.
Pobierz:
Plan rozwoju zawodowego nauczyciela kontraktowego ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego
Działania z mojego planu rozwoju zawodowego realizowałem w latach 2015-2018. W części wstępnej wpisałem aktualne akty prawne. WAŻNE – plan rozwoju zawodowego obejmuje nie tylko nasz rozwój zawodowy, ale także specyfikę danej placówki (uczniowie, środowisko lokalne, warunki bazowe). Nie kopiuj mojego planu, bo jest to zwyczajnie… bez sensu. Każdy z nas pracuje w innych warunkach, w różny sposób chce się kształcić, doskonalić warsztat pracy. Niech mój plan będzie dla Ciebie inspiracją, używaj z głową Ctr+C 😉
UWAGA!
Plan rozwoju zawodowego był pisany pod kątem starych wymagań z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 1 marca 2013 w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Możesz potraktować mój plan jako przykładowy opis działań nauczyciela i dopasować do aktualnych wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.
KROK 3
Dyrekcja zaakceptowała Twój Plan Rozwoju Zawodowego, przydziela opiekuna stażu (nauczyciel mianowany lub dyplomowany). Wspólnie omawiacie zasady współpracy. Często praktykowane jest sporządzenie kontraktu z opiekunem stażu:
KROK 4
Chyba nikt z nas nie lubi ślęczeć nad dokumentacją szkolną, ale jak mus to mus. Czas na analizę najważniejszych aktów prawnych.
Przypominasz sobie najważniejsze ustawy regulujące pracę szkoły:
Dokumenty niezbędne w pracy nauczyciela wychowania fizycznego:
Podstawa programowa z wychowania fizycznego
Dokumenty szkolne:
-Statut Szkoły
-Program Opiekuńczo-Wychowawczy
-regulaminy wewnątrzszkolne
KROK 5
Realizujesz plan rozwoju zawodowego w oparciu o wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Wszystkie działania dokumentujesz, robisz zdjęcia z zawodów sportowych, imprez organizowanych w szkole, inicjatyw z rodzicami. Spokojnie, żadnej teczki nie musisz mieć, ale zdjęcia Ci się przydadzą do prezentacji multimedialnej/katalogowej podczas egzaminu końcowego. Jeśli dyrekcja wymaga teczki, nie masz wyjścia 🙂
Przykładowe działania na rzecz promocji sportu w szkole:
- organizacja turniejów sportowych
- udział w zawodach sportowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy
- organizacja sportowych zajęć pozalekcyjnych
- Aktywne Przerwy
- gazetka szkolna tworzona przez uczniów
- atrakcje sportowe na Pikniku Szkolnym (współpraca z rodzicami, angażowanie społeczeństwa lokalnego w życie szkoły)
- organizacja meczu nauczyciele – uczniowie w piłce nożnej, siatkówce
- wspólne wyjścia na mecze lokalnych drużyn klubowych
KROK 6
Obserwujesz lekcje opiekuna stażu, prowadzisz zajęcia otwarte dla innych nauczycieli.
Scenariusz rozmowy przedobserwacyjnej (gry i zabawy ruchowe)
Konspekt lekcji wychowania fizycznego – gry i zabawy ruchowe (hospitacja)
KROK 7
Bierzesz udział w wewnątrzszkolnym doskonaleniu nauczycieli (Rady Szkoleniowe, kursy), Centrum Doskonalenia Nauczycieli, zewnętrznych kursach, szkoleniach, studiach podyplomowych.
Wybierasz TYLKO te szkolenia, które przydadzą Ci się w pracy z dziećmi. Nie ilość, ale jakość! To ważne, bo na egzaminie dostaniesz pytanie – w jaki sposób wykorzystałaś/eś wiedzę z danego szkolenia w pracy z dziećmi?
KROK 8
Zrealizowałeś założenia z planu rozwoju zawodowego, spełniłeś wszystkie wymagania, przed Tobą ostatnia prosta. Składasz sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego w terminie 30 dni od zakończenia stażu. (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli). Pod koniec każdego roku szkolnego będziesz musiał przedstawić dyrekcji sprawozdanie z całego roku szkolnego (brak regulacji prawnej). Pod koniec stażu tylko uzupełniasz/kopiujesz działania ostatnich 2 lat i 9 miesięcy. Poniżej moje sprawozdania z poszczególnych lat oraz końcowe:
Sprawozdanie ze stażu na stopień nauczyciela mianowanego rok szkolny 2015/2016
Sprawozdanie ze stażu na stopień nauczyciela mianowanego 2016/2017
Sprawozdanie z całego stażu (2 lata i 9 miesięcy) na stopień nauczyciela mianowanego
Moje sprawozdanie ze stażu odnosi się do starych wymagań (5 wymagań). 8 wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Powodzenia 🙂
KROK 9
Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu stażu w terminie 14 dni od zakończenia stażu przez nauczyciela (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli). Czekasz i powoli przygotowuje się do egzaminu (jeszcze raz analizujesz akty prawne, dokumenty szkolne, zbierasz materiały do prezentacji multimedialnej na egzamin). W tym czasie wypełniasz milion innych dokumentów na zakończenie roku szkolnego.
KROK 10
Składasz dokumenty do organu prowadzącego szkołę (Urząd Miasta, Wydział Edukacji):
Zaświadczenie_dotyczące_zatrudnienia_i_przebiegu_stażu_na_stopień nauczyciela mianowanego
Akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego
Dyplom ukończenia studiów pedagogicznych (prawo do wykonywania zawodu)
Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego (do wypełnienia na miejscu)
Proponuję złożyć dokumenty do 30 czerwca, akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego (po zdaniu egzaminu) otrzymasz do 31 sierpnia (Karta Nauczyciela, Dz. U 2018 r. poz. 967 art. 9b. 2.) Od września jesteś zatrudniony w szkole jako nauczyciel mianowany, 6 zer na koncie gwarantowane!
Jeśli złożysz dokumenty do 31 października, akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego otrzymasz do 31 grudnia (Karta Nauczyciela, Dz. U 2018 r. poz. 967 art. 9b. 3.)
To wszystko! Przed Tobą tylko egzamin 🙂
W następnym wpisie:
Jak się przygotować do egzamin na stopnień nauczyciela mianowanego?
Jak przygotować prezentację multimedialną na egzamin?
Jakie są najczęstsze pytania?
Co mówić, a o czym nie wspominać na egzaminie?
Mam nadzieję, że w przystępny sposób opisałem staż na stopień nauczyciela mianowanego. Najbardziej opornie szła mi analiza dokumentów prawnych, pozostałe działania na rzecz promocji sportu w szkole, czy też doskonalenie warsztatu pracy były dla mnie czymś naturalnym. Teraz tylko 4 lata nieprzerwanej pracy i rozpoczynam kolejny staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Żartuję. Cieszę się każdą chwilą, czas pokaże i zweryfikuje moje plany.
Jeśli podobał Ci się wpis, udostępnij/podziel/polajkuj w mediach społecznościowych. Chcesz otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach (i nie tylko)? Zapisz się do newslettera, a nie pożałujesz, obiecuję!
Piątka!