Duża ilość dzieci na treningu? Za małe boisko? Kilku nowych zawodników dołączyło do grupy? Zapewne nieraz musieliście stanąć przed typowymi problemami organizacyjnymi w naszym polskim piekiełku. Nie ma co się załamywać, ciągle narzekać. Tylko od nas zależy czy zajęcia ruchowe będą efektywne. Jak przeprowadzić intensywny trening z dużą ilością dzieciaków na ograniczonym terenie? Nic prostszego! Forma obwodowa będzie strzałem w „10”. Nie marnujmy czasu, do dzieła!
Wszyscy zawodnicy wykonują w formie obwodowej dokładnie określone zadania i ćwiczenia ruchowe, zgodnie z ustalonym porządkiem. Dzieci znajdują się stale w ruchu i wykonują zadania adekwatne do zagadnienia. Pamiętajmy, że strzały do bramki dodatkowo motywują naszych podopiecznych.
Jakie formy obwodowe wyróżniamy?
-wszechstronna: połączenie techniki ogólnej, czyli biegi, skoki, toczenie, balansowanie
-techniczna: różne techniki piłkarskie, czyli prowadzenie piłki, podania, strzały do bramek
-mieszana: w jednym obwodzie łączy się ze sobą zadania ruchowe z dwóch lub trzech zagadnień.
Istnieje również podział form obwodowych ze względu na organizację.
W formie obwodowej dla indywidualnych zawodników zawodnicy muszą zachować odpowiedni odstęp od siebie, aby nie doszło do kolizji. Natomiast w formie obwodowej w grupach – grupy jednakowej wielkości pokonują tor biegu, jako drużyna. Jakie są tego korzyści? Więcej powtórzeń mimo dużych grup, rywalizacja między grupami działa motywująco.
Poniżej przedstawiam przykładową formę obwodową o charakterze technicznym.
Przebieg:
Zawodnik A uderza piłkę z rąk prostym podbiciem do zawodnika B (1) w taki sposób, aby ten mógł ją chwycić. Zwracamy uwagę na poprawną technikę uderzenia piłki prostym podbiciem. Ćwiczący B prowadzi piłkę wokół pachołka (2) i strzela do bramki (3), także z podrzuconej przez siebie piłki. Zawodnik przy bramce bierze piłkę i biegnie na pozycję startową (4), obiegając bramkę od tyłu. Ćwiczący A przeniósł się już w tym czasie o jedną pozycję do przodu. Zawodnik B stoi teraz jako zbierający piłki obok bramki. Zadania ruchowe można dowolnie modyfikować, bawcie się formą! Możecie wprowadzić slalom przy prowadzeniu piłki, dodać drabinkę koordynacyjną, możliwości jest nieskończenie wiele, a wszystko zależy od Waszej kreatywności.
Zobacz również: Trening piłki nożnej – obwód stacyjny dla dzieci u12
Każde ćwiczenie pokazuję i objaśniam. Najlepiej jeśli trener, jako pierwszy, pokona obwód ćwiczebny. Co ważne, wykonanie większej ilości zadań ruchowych jedno po drugim może być trudne do zrozumienia dla najmłodszych. Po wykonaniu pokazowego obwodu, pozwólcie dzieciom wyjaśnić zasady (to, co widziały) własnymi słowami. W ten sposób trudniejsze zadania zostaną lepiej zrozumiane i zapamiętane.
Mam nadzieje, że przekonałem Was do korzystania z form obwodowych podczas treningów. Najważniejsze zostawiłem na koniec. TRENER STERUJE TRENINGIEM, OBSERWUJĄC KAŻDEGO ZAWODNIKA. Nawet niedoświadczonemu trenerowi łatwiej jest obserwować wszystkie dzieci. Możemy wprowadzić rywalizację, ale po kilku rundach (dzieci muszą się „oswoić” nowymi zadaniami ruchowymi. W razie pytań, piszcie. Powodzenia!
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń piłkarskich, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń “Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.