Koordynacja ruchowa jest jedną z najważniejszych cech motorycznych. Dosadniej-dla mnie jest to główna cecha motoryczna, którą należy kształtować nie tylko w treningu piłkarskim, ale także podczas innych zajęć ruchowych. Koordynacji się nie naucza, nie doskonali-tylko kształtuje. Na każdym etapie nauczania, nieważne czy w zajęciach z maluchami, czy z grupą seniorów.
Dzisiaj przygotowałem dla Was ćwiczenia koordynacyjne z użyciem drabinki koordynacyjnej oraz piłek. Często łączę ćwiczenia na drabince z ćwiczeniami czysto technicznymi. Poniższe ćwiczenia wykorzystałem podczas swoich treningów piłkarskich, ale nie widzę przeszkód, żeby je stosować w innych dyscyplinach. Wystarczy zamienić element techniczny, to wszystko.
Jeśli macie dużą grupę ćwiczebną, to chociażby się waliło i paliło, zorganizujcie więcej drabinek koordynacyjnych. W ogóle więcej sprzętu. Nic mnie tak bardzo nie irytuje jak niska efektywność zajęć tzn. stanie w kolejkach do ćwiczenia, brak odpowiedniej organizacji. Nawet, jeśli szkoła lub klub nie zagwarantuje Ci sprzętu, to wydanie kilku złotych z własnego portfela nie powinno stanowić przeszkody. Zwłaszcza że poprawi to komfort Twojej pracy. Zdecydowanie poprawi.
Zobacz koniecznie: Jak przeprowadzić trening piłki nożnej z użyciem drabinki koordynacyjnej?
Przejdźmy głównego tematu, czyli ćwiczeń z użyciem drabinki koordynacyjnej (z piłkami)
Podskoki:
obunóż w przód
naprzemianstronne LN i PN
bokiem obunóż
obunóż-LN-obunóz-PN-obunóż-LN
bokiem naprzemianstronne
obunóż-rozkrok-obunóż
-ćwiczenia koordynacyjne + element przyjęcia piłki i prowadzenie piłki. Zawodnik przyjmuje piłkę podaną przez trenera, prowadzi piłki w wyznaczone miejsce, wraca na pozycję startową (koniec rzędu)
Nie przegap: Kilka słów o koordynacji ruchowej… czyli jak kształtować koordynację na “6”
-drugie ćwiczenie jest ciut trudniejsze, jednak spokojnie możecie je stosować z najmłodszymi.
Rzędy ustawione naprzeciw siebie. Ćwiczący z rzędu A prowadzi piłki (wybranym sposobem), jednocześnie zawodnik z rzędu B wykonuje ćwiczenia na drabince koordynacyjnej. Zawodnicy spotykają się w miejscu (początek drabinki koordynacyjnej od strony rzędu A). Zawodnik, który prowadził piłkę, przekazuje zawodnikowi z rzędu B, który prowadzi piłkę na koniec rzędu A. Zawodnik A bez piłki biegnie do drugiej drabinki, gdzie wykonuje ćwiczenia, wraca na koniec rzędu B.
Ćwiczenie wymaga kilku „błędnych” prób, po których ćwiczący są w stanie płynnie wykonywać zadanie.
-zawodnicy ustawieni w rzędzie. Po kolei każdy z nich skaczę na lewej nodze a prawą odbija nogą piłkę podrzuconą przez trenera. Każdy podskok=uderzenie piłki. Ćwiczenie dla zaawansowanej grupy.
Jeśli chcecie wykorzystać ww. ćwiczenie, możecie zamiast uderzenia górnej piłki, zalecić toczenie piłki prawą/lewą nogą przy jednoczesnych podskokach jednonóż.
Ćwiczenia możecie modyfikować na 100 sposobów. Połamania nóg. I do dzieła!
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń “Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.