Grę 1v1 – czas ucieka, chroń pachołki – możemy wykorzystać w najmłodszych grupach. I nie tylko. Gra jest intensywna, dzieciaki pełnią rolę napastników i obrońców. Rywalizacja pełną gębą, czyli to co dzieciaki uwielbiają! Napastnicy muszą dryblować, zmieniać często kierunek i tempo biegu, obserwować otoczenie. Obrońcy wcale nie mają łatwiejszego zadania, cały czas bronią pachołków. Nie ma chwili wytchnienia, czas ucieka, kto zdobędzie więcej punktów?
1v1 w różnych formach stosuję praktycznie na każdym treningu. To podstawowy środek treningowy w grupach młodzieżowych. Dzieciaki od najmłodszych lat powinny oswajać się z piłką, dryblować, bawić się piłką. Nie możemy zabierać im wolności wyboru, ograniczać ich swobody na boisku, zamykać w schematach gry. Niech dryblują, bawią się piłką! Na grę zespołową przyjdzie jeszcze czas, teraz (żak u9) moim głównym zadaniem jest kształtowanie umiejętności indywidualnych. Podczas meczów w niewielkim stopniu oceniam grę zespołową, skupiam się na indywidualnych akcjach – to jest dla mnie najważniejsze na tym etapie nauczania. I za to w główniej mierze rozliczam moich zawodników.
Jaki jest mój ideał młodego zawodnika?
➕mały, szybki, zwinny
➕krótkie prowadzenie piłki, balans ciała, szybka zmiana tempa i kierunku biegu, wykorzystywanie wolnej przestrzeni
➕waleczny, zadziorny, mocny psychicznie
Często w mojej drużynie grają “maluchy” o rok młodsi, uwielbiam ich 🙂 Przegrywają pojedynki ze starszymi (czasem o głowę wyżsi), ale wiem że ich naturalne predyspozycje piłkarskie i motoryczne w przyszłości zaowocują . Prędzej czy później, kreatywność i technika zawsze się obroni.
Czy wiesz, że:
Zawodnicy polskiej reprezentacji wygrali najmniej pojedynków 1v1 podczas Mistrzów Świata w Rosji?
Piłkarze podczas meczu wchodzą w setki pojedynków 1v1. Jest to kluczowy element rzemiosła piłkarskiego, który musimy szkolić w najmłodszych grupach. Przypomnijcie sobie czasy swojego dzieciństwa, beztroskiego czasu spędzonego na podwórku. Kto był największym kozakiem na boisku szkolnym? Gruby bramkarz? Drwal uderzający z dużego palca? No nie! Największymi gwiazdami były dzieciaki, które potrafiły wygrywać pojedynki 1v1, dryblować, robić przewagę, zdobywać bramki. Pomimo upływu czasu nic się w tej materii nie zmieniło. Kochamy kreatywnych piłkarzy!
Możecie się zgadzać lub nie, ale dziecięca piłka nożna to sport indywidualny. Do futbolu seniorskiego przechodzą pojedynczy zawodnicy, a nie całe drużyny. Na każdym etapie nauczania jest rotacja zawodników – jedni przychodzą, drudzy odchodzą. Moim głównym celem jest wyposażyć każdego zawodnika w umiejętności piłkarskie (i nie tylko) pozwalające kontynuować karierę piłkarską w dalszych etapach szkolenia. Trener dzieci nie powinien być rozliczany za wygrany/przegrany turniej w Pćmin Dolnym, a za długofalowy INDYWIDUALNY ROZWÓJ DANEGO ZAWODNIKA. Na zebraniu organizacyjnym z rodzicami jasno określiłem długofalowe cele treningowe. Mówiłem m.in o rozwoju dziecka (umiejętności, postawa, osobowość) w perspektywie czasu. Bo co z tego, że drużyna wygrywa/przegrywa skoro pojedyncze osoby nie mają wpływu na przebieg meczu? Wynik jest bardzo ważny, wychodzimy na mecz żeby wygrać, ale za tym musi iść dobra gra, rozwój piłkarzy, a nie bezmyślna kopanina nastawiona tylko i wyłącznie na rezultat. Wygrana meczu to chwilowy sukces, który niekoniecznie musi wiązać z dobrą grą zawodników. W futbolu dziecięcym jest pełno przypadkowych bramek, głupich błędów, kuriozalnych sytuacji na boisku. Każda wygrana daje w pewnym stopniu satysfakcję, ale wiktoria po dobrej grze, progres poszczególnych zawodników to dla mnie kluczowy aspekt mojej pracy.
Łódzka Akademia Futbolu – rocznik 2010/2011
Z czego składa się drybling?
- prowadzenie piłki
- gra ciałem
- zwodów
Jednym z podstawowych warunków efektywnego dryblingu jest prowadzenie piłki, koniecznie nogą dalszą od przeciwnika. Prowadzenie piłki jest podstawowym elementem techniki piłki nożnej, który należy szkolić od najmłodszych lat. Wprawdzie we współczesnym futbolu znaczenie tego elementu zmalało i często jego zastosowanie jest negowane, to jest ono ciągle konieczne i przydatne w wielu fragmentach gry.
Pamiętaj, że prowadzenie piłki jest środkiem do osiągnięcia celu, a nie podstawowym celem gry.
Jakie są najczęstsze błędy przy prowadzeniu piłki?
-zbyt dalekie wypuszczenie piłki,
-wzrok skupiony tylko na piłce,
-dotykanie piłki ręką (dzieci w wieku 4-6 lat),
-nadmierny wyprost palców,
-zbyt wolne prowadzenie,
-prowadzenie piłki nogą bliższą od przeciwnika.
O czym należy pamiętać?
-gra 1v1 stanowi ryzyko utraty piłki, nie należy jej podejmować pod własną bramką
-w przewadze liczebnej, należy podać do partnera lepiej ustawionego
-ominięcie przeciwnika powinno skracać drogę do bramki
Powrót do przeszłości… Przypominam filmik z grą 1v1 (chłopcy z rocznika 2009) podczas przerwy meczu Milan – Juventus (27.10.2017 r.). Niesamowite chwile dla maluchów (80 tysięcy ludzi na stadionie!), a dla mnie spełnienie piłkarskich marzeń z dzieciństwa.
1v1 z uderzeniem na dwie bramki (Milan Academy Scuola Calcio)
Trening piłki nożnej – 4 ćwiczenia 1v1 dla każdej grupy wiekowej
Trening piłki nożnej – gra 1v1 w różnych wariantach
GRA 1v1 – CHROŃ PACHOŁKI!

ORGANIZACJA
✅Dowolna liczba zawodników.
✅Zawodnicy dobrani w pary.
✅Jeden zawodnik jest napastnikiem, drugi obrońcą.
✅Uczestnicy poruszają się na wyznaczonym polu gry.
✅Dodatkowy sprzęt: pachołki rozstawione na całym polu.
PRZEBIEG
✅Zadaniem zawodnika jest uderzenie piłki (z bliskiej odległości) w pachołek.
✅Za każdy strącony pachołek zawodnik otrzymuje punkt.
✅Obrońca chroni pachołek (ustawia się przy nim).
✅Obrońca nie może wybijać piłki, jego zadaniem jest ochrona pachołka.
✅Czas rundy – 30 s. Po każdej rundzie zmiana ról.
✅Wygrywa osoba, która zdobędzie więcej punktów.
WSKAZÓWKI/UWAGI
✅Na polu gry ustawione możliwie dużo pachołków.
✅Pachołek musi zostać strącony (zaliczony punkt).
✅Napastnik nie może uderzać piłki z dalszej odległości.
✅Jeśli obrońca blokuje pachołek, napastnik prowadzi piłkę do następnego.
✅Napastnik liczy głośno zdobyte punkty.
✅Czas gry 30 s lub do zbicia wszystkich pachołków.
✅Częste zmiany par.
✅Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas gry – wzrok skierowany do przodu, nie na piłkę, obserwacja innych uczestników oraz otoczenia.
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA
