Gry i zabawy ruchowe to podstawowa forma pracy z dziećmi. Nie tylko najmłodsi mają frajdę podczas zabaw ożywiających, ale także dorośli chętnie zanurzają się w magiczny świat gier i zabaw ruchowych. Kto nie lubi berka? Kto nie lubi bawić się piłką?
Mam dla Was zabawy ruchowe z piłką, które możecie wykorzystać w części wstępnej lekcji/treningu. Zabawy odpowiednie dla każdej grupy wiekowej, nic tylko się bawić 🙂 Miłej lektury!
Dla zapominalskich…
Zabawę definiuje się jako współczesną formę aktywności fizycznej, której głównym założeniem jest potrzeba przeżywania satysfakcji, pozytywnych emocji przez uczestników.
Metodyczne aspekty nauczania zabaw:
- zapewnienie wszechstronnego rozwoju wszystkim uczestnikom
- uwzględnianie największej liczby rodzajów zabaw i gier
- umiejętne kierowanie grupą dobra organizacja pracy
- wykorzystywanie zróżnicowanych warunków terenowych oraz sprzętu
- właściwe organizowanie sytuacji wychowawczych
- postawa prowadzącego (motywacja, ubiór, miejsce na sali)
Współczesny podział zabaw:
a) zabawy manipulacyjne
b) zabawy konstrukcyjne
c) zabawy twórcze (naśladowczo-tematyczne)
d) zabawy dydaktyczne
e) zabawy ruchowe
Cechy zabawy:
- dobrowolność podejmowania aktywności ruchowej
- bezinteresowność
- czynnik emocjonalny
- ograniczenie w czasie i przestrzeni
- przepisy i reguły pozwalają poznawać zasady i systemy wartości
- element współzawodnictwa indywidualnego
- odrębna specyfika wyimaginowanego fragmentu
- rzeczywistości rządzącej się własnymi regułami i tematyką.
Funkcje zabawy:
-poznawcza
-wychowawcza
-społeczna
-kształcąca
-hedonistyczna
Gra jest bardziej złożoną formą aktywności fizycznej, w której występuje element współzawodnictwa. Podział gier:
-gra ruchowa
-gra drużynowa
-zespołowa gra drużynowa
Gry i zabawy ruchowe-główne różnice
Zabawa ruchowa | Gra ruchowa | Gra drużynowa | Zespołowa gra sportowa |
Dowolna liczba uczniów | Podział na równe zespoły | Podział na równe drużyny | Międzynarodowe przepisy określają liczbę uczestników |
Brak limitu czasowego | Czas trwania uzależniony od wykonania | Prowadzący określa czas trwania | Czas określony przez międzynarodowe przepisy |
Proste formy ruchowe | Proste formy ruchowe | Złożone formy ruchu. | Specjalizacja w zależności od zadań |
Fabuła ustalan wspólnie z prowadzącym | Nauczyciel ustala fabułę | Przepisy są ustalane z góry, możliwa modyfikacja | Międzynarodowa Federacja ustala przepisy |
Oceniana jest dokładność oraz kreatywność | Ocenie podlega dokładność oraz szybkość wykonania przez zespół | Oceniana jest skuteczność | Oceniana jest skuteczność |
Gry i zabawy ruchowe – berek z piłkami
Berek czarodziej z piłkami
Dwóch (lub więcej) berków, pozostali prowadzą/kozłują piłkę. Złapana osoba staje w rozkroku, trzyma piłkę w rękach nad głową. Wybawiający muszą przetoczyć piłkę między nogami złapanego. Po chwili zmiana berków. Cały czas motywujemy uczniów do współpracy – nie mogą dać się złapać, ale także mają za zadanie wybawić jak najwięcej partnerów.
Berek “chroń plecy”
Kilku berków z piłkami, pozostali rozstawieni na polu zabawy. Zadaniem berków jest trafić piłką w plecy uciekających. Trafiona osoba staje się berkiem. W kolejnej rundzie możemy zmienić zadanie – traf w lewą/prawą nogą. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy.
Berek króliczek
Dwóch (lub więcej) berków, pozostali zawodnicy prowadzą piłkę nogą/kozłują piłkę. Czas trwania zabawy – max 2′, potem zmiana berków. Zawodnik dotknięty przez berka, wykonuje wyznaczoną ilość przysiadów. Wyznaczamy pole zabawy, zawodnicy wykonują karne przysiady, gdy wyjdą poza wyznaczony obszar. Ważne, od razu poinformujcie uczestników o wszystkich zasadach. Często zdarza mi się zapomnieć lub niedoinformować uczniów (chociażby wspomniane pole zabawy) i potem wychodzą przeróżne kwiatki:) Podczas zabawy dzieciaki często porzucają piłkę i uciekają, zgodnie z zasadą – jak najdalej stąd, jak najdalej chcę biec, byle jak najdalej. Dzieci muszą prowadzić piłkę/kozłować, nawet kosztem złapania. Zwracamy uwagę na poprawne wykonanie przysiadów. Wymagajmy dokładności od dzieciaków, diabieł tkwi w detalach…
Zasady prawidłowego przysiadu:
- proste plecy
- nie odrywamy pięt od podłoża
- pośladkami schodzimy poniżej linii kolan
- nie spieszymy się
Berek chwyta złapanego za rękę i gonią kolejne osoby, aż do wyłapania wszystkich uczestników. Lawina nie może się rozłączyć, dzieciaki muszą ze sobą współpracować. Zawodnicy cały czas prowadzą piłkę. Jeśli piłka wypadnie poza pole zabawy lub dziecko ucieka bez piłki – dołącza do lawiny. Wygrywa osoba, która nie zostanie złapana. Polecam!
Dwóch (lub więcej) berków, pozostali prowadzą/kozłują piłkę. Kilka talerzyków (bazy) rozstawionych na polu zabawy. Dzieci mogą schronić się w bazie przez 2s. Przy talerzyku może znajdować się tylko jeden zawodnik. Liczba talerzyków w zależności od zaawansowania i liczebności grupy. Zwracamy uwagę, aby dzieciaki nie stały przy talerzykach, cały czas prowadzą/kozłują piłkę. Osoba złapana jest berkiem.
Druga wersja zabawy – tworzymy bazę z talerzyków (prostokąt) na środku pola zabawy. W zależności od liczebności grupy – 2 lub 3 osoby mogą znajdować się równocześnie w bezpiecznej strefie.
Berek z dwoma piłkami
Do zabawy potrzebne będą nam dwa rodzaje piłek (np. ręczna i nożna). Dzieciaki z piłką nożną próbują rzucić zawodników z piłką ręczną, ci zaś muszą trafić w pozostałych uczestników bez piłek. W przypadku trafienia:
- dziecko z pn zamienia się z pr
- dziecko z pr zamienia się z uczestnikiem bez piłki
Berek po liniach
Wszyscy uczestnicy poruszają się po liniach (prowadzą piłkę/kozłują). Złapana osoba staje się berkiem. Podczas treningu na boisku, możecie linie wyznaczyć za pomocą talerzyków. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy (wzrok skierowany do przodu, nie na piłkę).
Zobacz również:
Gry i zabawy z piłkami – łap i uciekaj!
Berek z piłkami – Wasze pomysły na turbo zabawę
Zabawa ruchowa – nie bądź gapą!
Zabawa ruchowa – strażnik Texasu
Gry i zabawy orientacyjno-porządkowe nie tylko dla najmłodszych
Gry i zabawy ruchowe z piłką – przeprawa przez rzekę
Gry i zabawy ruchowe dla przedszkolaków – tajemnicza księga dzungli
Gry i zabawy ruchowe z balonami. Witaj w balonowym świecie!
Gry i zabawy ruchowe bez tajemnic – w prostocie siła!
Gry i zabawy ruchowe – zagraj w kółko i krzyżyk
Gry i zabawy ruchowe bez przyrządów – uwolnij swoją wyobraźnię
Zróbmy twórczy bałagan. Zabawa ruchowa – pole minowe
Od przedszkolaka do starszaka. Gra “Płonące wieżowce”
Gry i zabawy ruchowe orientacyjne
Jeśli macie swoje pomysły na ciekawe zabawy, śmiało piszcie w komentarzach, na facebook’u. 3 majcie się
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA
