Bramka jest jedna, a piłki są dwie. A co, jeśli usuniemy “szmaciankę” z pola gry? Czy w piłkę nożną można grać bez piłki? Oczywiście, że tak. Wystarczy trochę wyobraźni. Gry i zabawy ruchowe to świetna okazja do wymyślania nowych zadań dla uczniów. Zaskoczmy ich! Przedstawiam grę “piłka nożna bez piłki”, którą możecie wykorzystać w każdym etapie nauczania.
Dwie drużyny ustawione na obu połowach. Dwie bramki ustawione na liniach końcowych. Wybieramy jednego gracza, który jest „piłką”. Można go rozpoznać, ponieważ trzyma rękę wyciągniętą do góry (w ten sposób postępuje każde dziecko, które staje się „piłką”). Na gwizdek zawodnik „piłka” stara się dostać do siatki w bramce przeciwnika. Jeżeli przeciwnik go dotknie, staje się automatycznie „piłką” i odwraca się dynamika gry.
Gra jest bardzo szybko, czasami ciężko zapanować nad sytuacją na boisku. Podczas gry mówiłem, kto jest aktualnie piłką, tak żeby nie było zamieszania na placu gry. Zamiast bramek, możemy ustawić pachołki (zwłaszcza w małej sali gimnastycznej).
Spróbujcie wykorzystać grę podczas swoich zajęć. Piłki nie ma, a bramki są dwie. Można? Oczywiście, wystarczy chcieć. Do dzieła!
Chcesz więcej unikalnych gier i zabaw ruchowych? Pobierz moją książkę “Magiczny świat gier i zabaw ruchowych”.