Berek twierdza – to świetna propozycja na rozgrzewkę dla każdej grupy wiekowej. Jest podział na grupy, rywalizacja indywidualna i drużynowa, wysoka intensywność, czyli to co dzieciaki uwielbiają. Podczas zabawy dzieci kształtują prowadzenie/kozłowanie piłki, szybkość, zwinność, orientację przestrzenną. Zabawa jest świetnym wprowadzeniem do treningu piłki nożnej (lub innej dyscypliny). Jest na tyle uniwersalna, że można ją wykorzystać z siedmiolatkami, ale także z uczniami kl. VIII szkoły podstawowej. A i seniorzy będą dobrze się bawić!
Gdzie poznałem “berka twierdze” (robocza nazwa)? Przeglądałem materiały szkoleniowe Coerver Coaching, jest tam szereg ciekawych gier i zabaw ruchowych dla różnych grup wiekowych. Tradycyjnie, przed publikacją wpisu, testuję ćwiczenia, gry i zabawy ruchowe na swoich uczniach i zawodnikach 🙂 W różnych grupach, tak żeby mieć ogląd, wyłapywać ewentualne problemy organizacyjne. Każda grupa jest inna, organizuję zabawę pod kątem danej grupy. To co w jednej klasie będzie hitem, w drugiej może się okazać niewypałem. Jak nie wyjdzie, to nie obrażamy się na siebie, uczniów. Zmieniamy zasady zabawy, organizujemy w inny sposób lekcje. Musimy być elastyczni, szybko reagować na sytuacje na lekcji/treningu.
Zabawę wykorzystałem z uczniami kl. V, VII szkoły podstawowej, chłopakami z rocznika 2010 (Łódzka Akademia Futbolu), grupą rekreacyjną z rocznika 2007-2010.
Więcej informacji o metodologii oraz projekcie Coerver Partner School znajdziesz w poprzednim wpisie:
Trening piłki nożnej – mała gra 2v2 ze strefami ataku. Opis projektu Coerver Partner School
Celem projektu Coerver Partner School jest wprowadzenie metodologii Coerver do polskich szkół. Zajęcia mają prowadzić wyszkoleni nauczyciele wychowania fizycznego/trenerzy. Nauczyciele w ramach projektu otrzymują profesjonalny sprzęt Adidas oraz niezbędne materiały szkoleniowe. Jesteś zainteresowany? Napisz do mateusz.nowak@coerver.pl
Dlaczego warto wykorzystać berka twierdzę podczas zajęć ruchowych?
-proste zasady
-rywalizacja indywidualna i grupowa
-ograniczenie czasowe, dzieci muszą się śpieszyć!
-nauka podstawowych elementów technicznych z danej dyscypliny sportowej
-nie potrzeba specjalistycznego sprzętu
-zabawę można wykorzystać w małej sali gimnastycznej.
BEREK TWIERDZA
ORGANIZACJA
• Zawodnicy podzieleni na dwie drużyny (nie musi być taka sama liczba zawodników w drużynach).
• Drużyna A ustawiona w twierdzy, drużyna B prowadzi/kozłuje piłkę na pozostałym polu.
• Grupa wiekowa: od 7 lat.
SPRZĘT
• Piłki, stożki
PRZEBIEG
• Zawodnicy z drużyny A ustalają miedzy sobą kolejność startu.
• Na gwizdek, pierwsza osoba wybiega z twierdzy.
• Zadaniem berka jest wybicie piłki (jednej) przeciwnikowi.
• Po wykonaniu zadania, berek wraca do twierdzy, przybija piątkę z kolejnym berkiem, który wykonuje analogiczne zadanie.
• Czas trwania rundy – 2’. Potem następuje zmiana ról.
• Wygrywa drużyna, która będzie miała większą ilość wybitych piłek.
WSKAZÓWKI/UWAGI
• Zawodnicy głośno liczą wybite piłki.
• Kolejny berek z twierdzy może ruszyć dopiero po przybiciu piątki z poprzednikiem.
• Berki ustalają miedzy sobą kolejność startu oraz ustawienie w twierdzy.
• Po wybiciu piłki, zawodnik wraca z nią z powrotem na pole gry.
• Jeśli zawodnik straci piłkę (wyjdzie poza pole gry) w wyniku presji przeciwnika, punkt zostaje przyznany drużynie atakującej.
UWAGA
Houston, mamy problem!
Zabawa ma jedną wadę, która w niektórych warunkach może skutecznie pokrzyżować nam plany lekcyjne, ale o tym za chwilę…
W klubie sportowym pracujemy (najczęściej) z dziećmi charakteryzującymi się dużą sprawnością fizyczną. Dzieciaki chcą przychodzić na trening, dają z siebie maxa, konfliktów w grupie praktycznie nie ma, a jeśli już się pojawiają, duszone są w zarodku. Piękna praca. Ok, może zdarzyć się słabsza jednostka, ale nieodbiegająca znacznie od reszty. W szkole sytuacja nam się nieco komplikuje, na lekcji pracujemy z mistrzami sportu, słabymi uczniami i… bardzo słabymi. Nie można dopuścić sytuacji, w której najsłabsi czują dyskomfort, są odrzuceni i wykluczeni z grupy. To co w klubie nie ma miejsca, w szkole jest codziennością. Musimy sobie z tym radzić. Często klasa wybiera sobie “kozła ofiarnego”, osobę która odbiega fizycznie od reszty. Organizując zabawę ruchową “berek twierdza” należy brać pod uwagę tych najsłabszych. Co jeśli tego nie zrobimy? Berki będą łapać tylko najsłabsze ogniwo, zabawa straci sens, pozostali przestaną biegać, bo “przecież to nie ma sensu, i tak przegramy”.
Jakie jest rozwiązanie?
Najsłabsze dziecko ucieka:
-berki nie mogą złapać dwa razy pod rząd tej samej osoby. Odwracamy przez chwilę uwagę od najsłabszego ogniwa. Dzieciaki szybko zapominają, w następnych rundach nie będą skupiali się tylko i wyłącznie na najwolniejszej osobie. Odpowiednio motywujemy berków, zachęcamy do podjęcia próby złapania najlepszych.
Najsłabsze dziecko jest berkiem:
-unikamy sytuacji, w której berek nie może złapać nikogo. Czasem tak się zdarza. Przed każdą rundą informujemy, że po 10 sekundach berek może zamienić się z kolegą z twierdzy (przybicie piątki). Jest to sprawiedliwe rozwiązanie, 10s to ani za dużo, ani za mało. Optymalne rozwiązanie dla obu grup.
Jeśli podobał Ci się wpis, polajkuj, udostępnij, podziel się z innymi.
Piątka!
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA
