W sportach walki w zajęciach dla początkujących zastosowania mają głównie ćwiczenia ogólnorozwojowe i zabawy z mocowaniem. Zapasy kształtują u dzieci nie tylko umiejętności szybkiej reakcji, koordynacji ruchowej, ale także wzmacniają psychicznie, kształtując odwagę, ambicję oraz poczucie własnej wartości. Przedstawiam zabawy z elementami zapasów, które możecie wykorzystać podczas swoich lekcji/zajęć ruchowych.
Zapasy jako dyscyplina sportowa
Zapasy sportowe to dyscyplina acykliczna, o charakterze siłowo-wytrzymałościowym. Możemy wyróżnić styl klasyczny (nie wolno chwytać przeciwnika poniżej bioder ani stosować chwytów nogą lub za nogi) oraz styl wolny.
Gdy byłem dzieciakiem oglądałem namiętnie wrestling (jakby nie patrzeć, to też zapasy). Byłem maniakiem wolnej amerykanki, co tydzień zasiadałem przed TV i oglądałem z podziwem Triple H, Austina, The Rocka oraz Goldberga. To były czasy beztroski, potem “dowiedziałem” się, że wrestling jest ustawiany. Ehhh, zepsuli mi cała zabawę. Zawód porównywalny z informacją o nieistnieniu św. Mikołaja. Do dziś zdarza mi się podglądać wyczyny wrestlerów, ale raczej z pobudek sentymentalnych, niż z rzeczywistym zainteresowaniem.
Przeżyjmy to jeszcze raz… Niezapomniane chwile z udziałem Pawła Nastuli (Atlanta 96)
Zabawy z elementami zapasów
“Kto pierwszy nadepnie”
Uczniowie dobrani w pary, stoją naprzeciwko siebie, podają sobie lewe dłonie, chwytają za kciuk partnera. Na nasz sygnał starają się jak najszybciej nadepnąć 5 razy stopę kolegi, jednocześnie unikając nadepnięcia swojej stopy przez współćwiczącego. Następnie uczniowie podają sobie prawe dłonie i kontynuują zabawę. Częste zmiany w parach.
“Kto pierwszy dotknie”
Uczniowie dobrani w pary, ustawieni naprzeciwko siebie. Na nasz sygnał starają się jak najszybciej dotknąć pięć razy tylnej strony uda kolegi, jednocześnie unikając dotknięcia swojego uda. Częste zmiany w parach.
“Kto dłużej utrzyma siad równoważny”
Uczestnicy siedzą naprzeciwko siebie w siadzie równoważnym z nogami ugiętymi w kolanach. Na sygnał prowadzącego starają się kopnąć w stopy partnera i wytrącić go z utrzymywanej pozycji.
“Kto pierwszy klepnie”
Uczestnicy wykonują podpór przodem, zwróceni twarzą do siebie. Na nasz sygnał, starają się klepnąć swoją dłonią w dłoń przeciwnika (zachowując trzy punkty podparcia), jednocześnie chroniąc swoją drugą dłoń. Po udanym ataku, należy wycofać się i na nowo wykonać próbę.
Chcesz więcej unikalnych gier i zabaw ruchowych? Pobierz moją książkę “Magiczny świat gier i zabaw ruchowych”.