To niesamowite, jak wielkie wrażenie wywiera piłka na dziecku. Dodaj piłkę do jakiejkolwiek zabawy, a zobaczysz wzrost zainteresowania dzieci aktywnością fizyczną o 150%. Piłka przekształca się w przedmiot magiczny i żywy: dialoguje z dzieckiem – poruszając się, podskakując, tocząc się, pozwalając się głaskać i kierować sobą-a potem nagle staje się kapryśna. Nie masz pomysłu na zabawę z piłką? Zapraszam do magicznego świata gier i zabaw ruchowych, nie będziesz się nudzić!
Poniżej przedstawiam gry i zabawy ruchowe z piłką, które wykorzystałem podczas swoich lekcji/treningów. Dobrej zabawy!
Poprowadź do swojej dziupli
Na środku boiska tworzymy pole, w którym znajdują się piłki. Zadaniem dzieci jest, jak największe nagromadzenie piłek w swoich dziuplach. Zabawa kończy się, gdy ostatnia piłka zniknie ze środka.
Inne warianty:
-kradzież piłki z innych dziupli, ale tylko, jeżeli nie ma tam zawodnika,
-bonusowe punkty za kradzież z innej dziupli,
-różne formy transportu piłki do dziupli (toczenie piłki ręką, kozłowanie, bieg z piłką).
Zabawa jest wskazana, gdy mamy dużą liczbę uczestników na lekcji. Oprócz piłek można również położyć na środku pachołki, talerzyki. Na początku zalecam zebranie tylko talerzyków i pachołków, aby dzieci mogły oswoić się z zabawą. Dopiero w kolejnej rundzie wprowadzam piłki, stosuję różną punktację (1 pkt-talerzyki i pachołki, 2 pkt-piłki). Dzieci mogą przynieść każdorazowo TYLKO JEDNĄ rzecz. Gdy jest nieparzysta ilość uczestników, uczestniczę aktywnie w zajęciach, dochodzę do jednej z drużyn. Zwracamy szczególną uwagę na uczniów, którzy próbują przynieść więcej niż jedną rzecz za każdym razem (odejmuję przyniesione przybory).
Zobacz również : Gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem obręczy gimnastycznych
Piłka w koszu
Uczniowie podzieleni na dwa zespoły (równa ilość uczestników). Ustawienie drużyn po obu połowach boiska. Zawodnicy zbierają piłki porozrzucane w wyznaczonym polu. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wrzuci wszystkie piłki do bramki lub w określonym czasie będzie miała więcej piłek w bramce. Jeśli nie mamy do dyspozycji małych bramek, możemy ustawić pole wyznaczone przez pachołki. Grę można wykorzystać zarówno przy zajęciach z piłki nożnej, jak i innych dyscyplinach.
Zwracamy uwagę, aby uczniowie prowadzili piłkę, nie można uderzać piłki. Dla utrudnienia wprowadziłem również piłeczki tenisowe.
II wersja
Prowadzenie piłki do bramki znajdującej się na drugiej połowie boiska. Zwracamy uwagę, aby uczniowie prowadząc piłkę mieli głowę uniesioną do góry, aby uniknąć zderzenia z przeciwnikiem.
Czy współczesne dzieciaki to mięczaki?
Orzeł czy Reszka?
Dwie drużyny ustawione na środkowej linii, na której zostają ustawione piłki w liczbie odpowiadającej ilości zawodników w jednej drużynie. Jedna drużyna symbolizuje „Orła”, druga „Reszkę”. Nauczyciel rzuca do góry monetą i głośno komunikuję wynik losowania („Orzeł” lub „Reszka”). Jeżeli wypadnie „Orzeł”, drużyna która symbolizuje tą część monety odwraca się i ucieka na linię końcową, a „Reszki” starają się trafić ich piłką. Dzieci rzucające piłką nie mogą przekroczyć linii środkowej: punkty zdobywa się za każde trafienie przeciwnika. Po kilku kolejkach zwycięża drużyna, która zgromadziła większą ilość punktów.
Chcesz więcej unikalnych gier i zabaw ruchowych? Pobierz moją książkę “Magiczny świat gier i zabaw ruchowych”.