Dlaczego trening indywidualny jest ważnym elementem w procesie szkolenia dzieci i młodzieży?
Piłka nożna jest grą wybitnie zespołową, jednak nie należy zapominać, iż w skład zespołu wchodzi 11 zawodników, którzy muszą być odpowiednio przygotowani do odnoszenia wyznaczonych celów. Na treningach grupowych nie zawsze udaje się zrealizować wszystkie założenia, zwłaszcza gdy grupa jest liczna.
Treningi indywidualne powinny być uzupełnieniem zajęć grupowych. Indywidualne jednostki treningowe mają nieoceniony wpływ na rozwój piłkarski młodego zawodnika. Trener ma więcej czasu, aby pracować ze swoimi podopiecznymi nad takimi elementami:
- technika
- koordynacja ruchowa
- czucie głębokie (propriocepcja)
Podczas indywidualnych treningów, trener ma możliwość dokładnej analizy umiejętności każdego podopiecznego, nie tylko pod kątem piłkarskim, ale także pod względem rozwoju ruchowego dziecka. Dzięki temu może ułożyć odpowiedni program zajęć.
Mała liczebność grupy (2-3 osoby) pozwala na większe wykorzystanie sprzętu sportowego, który dodatkowo urozmaica ćwiczenia.
Trening indywidualny jest dla każdego – dziecka, który nie radzi sobie w zajęciach grupowych, ale także dla tych, którzy wybijają się w swojej grupie i chcą jeszcze bardziej szkolić swoje umiejętności.
Trening indywidualny nie może zastąpić treningu zespołowego. Treningi uzupełniają się, a do prawidłowego kształcenia piłkarskich umiejętności potrzebne są oba aspekty treningowe.
Podczas indywidualnego treningu możemy wykorzystać innowacyjny sprzęt sportowy, który z powodzeniem używany jest w Wielkiej Brytanii:
Piłka na uwięzi jest prostym przyrządem pozwalającym trenować indywidualnie dużą ilość zagrań w krótkim czasie.
Urządzenie to pozwoli na trenowanie zagrań w dolnych partiach przestrzeni. Mowa tu o doskonaleniu podań po ziemi, toczeniu piłki, „płaskich” strzałach, itp. Posiada ono dwie kluczowe zalety: można ćwiczyć na nim indywidualnie oraz z dużą intensywnością, ponieważ piłka sama do nas wraca. Nie potrzebujemy więc partnera do treningu oraz również nie tracimy czasu na ciągłe chodzenie po piłkę po każdym zagraniu.
Niepozorna piłka na szelkach sprawi, że dzięki niej zawodnik wytrenuje wiele zagrań z pierwszej piłki, a także skutecznych przyjęć różnymi częściami ciała. Co więcej, wykona na treningu nieporównywalnie więcej powtórzeń niż do tej pory. Dzieje się tak oczywiście dzięki temu, że piłka nigdy nie ucieknie i nie będzie trzeba tracić czasu aby po nią chodzić po nieudanym zagraniu.
Platforma dwustronna jest stopniowaną, zróżnicowaną, zakrzywioną konstrukcją, która zwraca piłkę nieprzewidywalnym torem, co czyni ją o wiele bardziej skuteczną niż zwykłe odbijanie piłki o ścianę. Kształt platformy dwustronnej utrzymuje piłkę w ruchu i zmusza zawodnika do reakcji na różne warianty powrotu piłki. Piłka może powrócić z lewej lub prawej strony, na wprost zawodnika lub za jego plecy, w zależności od ułożenia platformy dwustronnej, miejsca, w które uderzy piłka oraz prędkości, z jaką uderzy.
Platforma dwustronna może pomóc zawodnikom w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania pozwala:
-
-
- poprawić kontrolę nad piłką,
- prowadzenie jej po ziemi, celność,
- strzały z woleja,
- uderzenia głową,
- każdego rodzaju sposoby przyjęcia piłki bez pomocy osoby trzeciej.
-
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń “Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.