Jak przeprowadzić trening piłki nożnej z użyciem drabinki koordynacyjnej?
Koordynacja ruchowa jest jedną z ważniejszych cech motorycznych, którą należy kształtować na każdym etapie rozwoju. Czym jest właściwie koordynacja ruchowa i czy ma fundamentalne znaczenie w treningu piłkarskim?
Koordynacja ruchowa jest jedną z cech motorycznych, określających zdolność do wykonywania złożonych ruchów w tym samym czasie. Często definiuje się ją jako połączenie zwinności oraz szybkości.
Nowe ćwiczenia wprowadzamy zgodnie z zasadą stopniowania trudności. Dzieci z najmłodszych grup (4-6 lat) nie potrafią wykonywać złożonych ćwiczeń koordynacyjnych. Drabinki koordynacyjnej używamy na każdym etapie rozwoju dziecka, dla najmłodszych dzieci jest to jedno z podstawowych ćwiczeń o charakterze koordynacyjnej.
Poniżej przedstawiam trening piłki nożnej-ćwiczenia koordynacyjne z użyciem drabinki koordynacyjnej.
Podskoki:
obunóż w przód
naprzemianstronne LN i PN
bokiem obunóż
obunóż-LN-obunóz-PN-obunóż-LN
bokiem naprzemianstronne
obunóż-rozkrok-obunóż
Zobacz koniecznie: Szkolenie zdolności koordynacyjnych z wykorzystaniem piłek

obunóż przód-obunóż-do prawego boku-przód-prawy bok
jw. lewy i prawy bok
podskoki slalomem
Koordynacja ruchowa + prowadzenie piłki 10′
Jeden rząd ma piłki, na sygnał – biały zawodnik wykonuje ćwiczenie na drabince koordynacyjnej, zielony prowadzi piłkę do drabinki. Następuje przekazanie piłki – biały zawodnik przejmuje piłkę, prowadzi piłkę na koniec przeciwnego rzędu. Zawodnik zielony po przekazaniu piłki, wykonuje ćwiczenia na drugiej drabince. Kształtujemy koordynację ruchowej oraz prowadzenie piłki w jednym ćwiczeniu. Możemy ćwiczyć prowadzenie piłki wybraną częścią stopy (prostym podbiciem, podeszwą, wewnętrzym podbiciem).
Zobacz również: Kilka słów o koordynacji ruchowej
Ćwiczenia dla zaawansowanych grup: