Jak wykorzystać piłkę Body Ball na lekcjach wychowania fizycznego?
Piłki Body Ball mają swoje zastosowanie w fitnessie i rehabilitacji. Mało szkół w Polsce ma dobrze wyposażony magazynek z podstawowym sprzętem sportowym, nie wspominając o piłkach Body Ball. Czas to zmienić! Czy wychowanie fizyczne musi kojarzyć się tylko z piłkami wykorzystywanymi w grach zespołowych, przyborami do gimnastyki? Nie pozwólcie, by rutyna Was dopadła!
Szkoła jest odpowiednim miejscem do rozpropagowania Body Ball wśród dzieci i młodzieży. Współczesny świat zmienia się w niezwykle szybkim tempie, wychowanie fizyczne musi iść z duchem czasu, czas na zmiany! Zaskoczmy uczniów nowym podejściem do zajęć ruchowych, wykorzystajmy nowy sprzęt sportowy, a lekcje staną się bardziej atrakcyjne dla uczniów.
Przy opracowaniu wpisu korzystałem z książki “WF (nie tylko) dla dziewcząt” (Wydawnictwo Raabe, Warszawa 2013).
Jakie są zalety piłki Body Ball?
Zaletą piłek jest ich elastyczność, lekkość i bezpieczeństwo. Nadają się dla osób w każdym wieku i o zróżnicowanym stopniu sprawności fizycznej. Podczas ćwiczeń kręgosłup jest odciążony przy zachowaniu jego naturalnych krzywizn. Ćwiczenia pomagają również usuwać napięcie mięśniowe, nie powodując obciążenia stawów.
Jakie są cele ćwiczeń z piłkami Body Ball?
- poprawa koordynacji,
- wzmacnianie mięśni,
- zwiększenie stabilizacji ciała,
- korygowanie postawy ciała,
- doskonalenie równowagi,
- relaksacja i odprężenie.
O czym warto pamiętać przy prowadzeniu zajęć z piłkami?
- Strój ćwiczących powinien być wygodny i nie krępować ruchów.
- Ćwiczyć należy boso.
- Pamiętamy o prawidłowym napompowaniu piłek.
- Piłki Body Ball powinny być chronione przed ostrymi przyborami i wysoką temperaturą.
- Dbamy o czystość podłoża – początkujące osoby mogą upaść w czasie pierwszych prób ćwiczeń.
Piłka jest przyborem labilnym, dlatego pozycje należy przyjmować powoli i ostrożnie. Zwracamy uwagę na napięcie mięśnie brzucha (utrzymanie stabilnej, odciążającej kręgosłup pozycji).
Pozycje wyjściowe
Pozycja siedząca
Pozycje półleżące przodem i tyłem
Pozycje boczne
Pozycje w leżeniu tyłem
Pozycja na czworakach
Pozycje elongacyjne
Jakie są rodzaje ćwiczeń z piłkami Body Ball?
Ćwiczenia oswajające z przyborem
Mają za zadanie oswoić dzieci z piłką, zanim przystąpią do ćwiczeń specjalistycznych. Piłki Body Ball są dużym i niestabilnym przyborem, dlatego dzieci muszą się nauczyć go opanować i przyjmować prawidłowe pozycje ciała.
-podskok z łapaniem piłki
Ćwiczenia równoważne
Polegają na przyjmowaniu różnych układów ciała na piłce. Rozwijają koordynację ruchową, doskonalą równowagę, rozwijają uwagę.
10 ćwiczeń stabilizujących
Ćwiczenia tego rodzaju doskonale działają na siłę i wytrzymałość mięśni, a także na ich jędrność i elastyczność. Podczas ćwiczeń wzmacniających wykorzystujemy głównie ciężar własnego ciała. Piłka zapewnia bezpieczną i prawidłową postawę. Ćwiczenia możemy wykonywać na różne partie mięśniowe.
-wzmacnianie mięśni brzucha z nogami na piłce
Ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni brzucha
Wykonuje się je głównie po treningu wzmacniającym mięśnie. Ćwiczenia rozciągające wydłużają mięśnie, obniżają napięcie mięśniowe (pełny zakres ruchu w stawach). Piłka zapewnia dużą powierzchnię do rozciągania, można na niej bardziej wydłużyć mięśnie i rozluźnić całe ciało.
-rozciąganie tylnej grupy mięśni nóg
Ćwiczenia rozciągające wybranych partii mięśniowych
Wykonujemy je w celu wyrównania oddechu i uspokojenia organizmu (na zakończenie treningu). Ćwiczenia relaksacyjne wpływają nie tylko na ciało fizyczne, ale także na sferę psychiczną.
-leżenie z uniesionymi nogami
Jakie są zasady prowadzenia lekcji z piłkami Body Ball?
- każdy ruch powinien być powtarzany 8-12 razy (w ćwiczeniach wzmacniających). Ćwiczenia na daną grupę mięśniową wykonujemy w kilku seriach,
- w ćwiczeniach rozciągających po przyjęciu prawidłowej postawy należy w niej wytrzymać 10 s,
- przez cały trening mięśnie brzucha powinny być napięte (zachowanie równowagi, stabilizacja kręgosłupa),
- stawy nie powinny być zablokowane, łokcie i kolana lekko ugięte,
- unikamy gwałtownych ruchów podczas rozciągania,
- jeżeli podczas ćwiczeń uczeń poczuje ból, dyskomfort, słabość lub zawroty głowy, powinien natychmiast przestać ćwiczyć.
Koszt piłki wynosi około 30 zł (w zależności od sklepu). Warto o nich pomyśleć przy planowaniu budżetu na nowy sprzęt sportowy. Do każdego ucznia należy podejść indywidualnie. Wiem, że to niezmiernie trudne, w czasach gdy klasa liczy do 26 osób. Liczebności i organizacji grupy ćwiczebnej nie zmienimy, ale sposób realizacji lekcji, jak najbardziej tak.
Pierwsze lekcje z użyciem nowego sprzętu zawsze są trudne, nie raz popełniałem błędy organizacyjne. Zawsze można zrobić coś lepiej, ciekawiej. Człowiek uczy się na swoich błędach, ciągle doskonali swój warsztat pracy. To od nas zależy, czy dzieci będą chętnie uczęszczały na zajęcia wychowania fizycznego.
Więcej ćwiczeń (z uwzględnieniem poszczególnych partii ciała) możecie znaleźć w książce “WF (nie tylko) dla dziewcząt, Wydawnictwo Raabe, Warszawa 2013).
W ww. pozycji znajdziesz również ćwiczenia z laskami gimnastycznymi, taśmami Thera Band oraz zagadnienia z gimnastyki artystycznej. Polecam wszystkim nauczycielom, którzy chcą zorganizować atrakcyjne zajęcia ruchowe dla dzieci, z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu sportowego.
