Jakie są prawa i obowiązki kierownika obozu?
W tym roku po raz pierwszy dostałem propozycję pracy jako kierownik obozu piłkarskiego. Spełniałem wszystkie warunki formalne, aby rozpocząć pracę na ww. stanowisku (3 lata pracy w placówce oświatowej, wykształcenie pedagogiczne). Bez zastanowienia zgodziłem się, tym bardziej, że jechaliśmy do Władysławowa, miejsca wyjątkowego z kilku względów…
Zanim rozpocząłem pracę, musiałem ukończyć internetowy kurs (akademiakierownika.pl), dzięki któremu otrzymałem niezbędnie zaświadczenie. Jakość merytoryczną wykładów (kilka modułów-łącznie 420 minut) oceniam bardzo nisko, tylko teoretyczne zagadnienia, często tematycznie niezwiązane z funkcją kierownika obozu.
Koszt kursu wynosi 200 zł, zaświadczenie o ukończeniu kursu otrzymujemy pocztą (w języku polskim i angielskim). Organizatorzy kursu wysyłają oferty pracy z całej Polski za pośrednictwem poczty elektronicznej, co akurat uważam za duży plus szkolenia.
Praca nie rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem turnusu, ale na długo przed wyjazdem. Kierownik obozu zobowiązany jest zebrać karty wszystkich uczestników, skompletować apteczkę, omówić plan wypoczynku z trenerami oraz przypilnować masę innych rzeczy.
Jakie są obowiązki kierownika wypoczynku?
•kierowanie wypoczynkiem zgodnie z obowiązującymi zasadami,
•opracowanie planu pracy oraz rozkładu dnia wypoczynku i kontrola ich realizacji,
•ustalanie i przydzielenie szczegółowego zakresu czynności poszczególnym pracownikom,
•kontrola wykonywania obowiązków przez pracowników,
•zapewnienie uczestników właściwej opieki i warunków bezpieczeństwa od momentu przejęcia ich od rodziców (prawnych opiekunów) do czasu ponownego przekazania rodzicom (prawnym opiekunom),
•zapewnienie odpowiednich warunków zdrowotnych i higieniczno-sanitarnych w miejscu wypoczynku zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie stanu sanitarnego pomieszczeń i otoczenia,
•informowanie o zachowaniu dzieci i młodzieży oraz ich stanie zdrowia, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów),
•zapewnienie zróżnicowanej diety uczestnikom wypoczynku,
•przechowywanie dostarczonych przez organizatora wypoczynku kopii dokumentów poświadczających kwalifikacje pracowników pedagogicznych lub wolontariuszy.
Nie można łączyć funkcji kierownika i wychowawcy podczas jednego wypoczynku.
W rozporządzeniu wprost tego nie zapisano, ale obowiązki określone dla każdej z tych osób wyznaczają inny zakres obowiązków i odpowiedzialności za realizację swoich zadań. Łączenie obu funkcji uniemożliwia spełnienie przez kierownika podstawowych funkcji związanych z np. delegowaniem zadań wychowawcom oraz sprawowaniem kontroli nad realizacją tych zadań.
Kierownik obozu odpowiedzialny jest nie tylko za wychowanków, ale także za powierzony sprzęt, dobra materialne.
Kierownik obozu musi być przygotowany na telefony od nadopiekuńczych rodziców, którzy często szukają „dziury w całym”. Niejednokrotnie musiałem wysłuchiwać pretensji rodziców, oczywiście zupełnie nieuzasadnionych. Każde dziecko posiada telefon komórkowy, co gorsza najpierw dzwonią z problemem do rodziców, a potem dopiero idą do wychowawców.
Najlepiej na pierwszym spotkaniu organizacyjnym jasno powiedzieć o zasadach korzystania z telefonów komórkowych, aby uniknąć nieprzyjemnych rozmów z rodzicami.
Kierownik obozu odpowiada za sprawy finansowe, każda wydana złotówka musi być udokumentowana (paragon lub faktura VAT).
Po zakończonym turnusie należy napisać sprawozdanie z obozu, przedstawić faktury, zdać sprzęt sportowy.
Czy warto brać tak dużą odpowiedzialność za kilkaset złotych wypłaty?
Z jednej strony jest masa zadań, które musiałem wykonać, niekończące się problemy organizacyjne, stres związany z dopełnieniem wszystkim formalności. Z drugiej strony niezapomniane wspomnienia z Władysławowa-codzienne treningi (m.in. w Cetniewie), pobyt nad morzem, niesamowite dzieciaki (gorzej z nadopiekuńczymi rodzicami, ale to temat na osobny wpis), duża dawka humoru (patrz niżej), zmiana otoczenia.
Dla mnie było to zupełnie nowe doświadczenie zawodowe, które na pewno zaprocentuje w przyszłości. Tak jak w życiu, wszystko ma swoje zalety i wady, jednak uważam, że warto podjąć pracę jako kierownik obozu, nie ze względu na finanse, ale przede wszystkim na wspomnienia, które zostają po każdym obozie…