Jakie znaczenie ma wychowanie fizyczne w życiu osób niepełnosprawnych?
Wychowanie fizyczne obejmuję również osoby niepełnosprawne. W szkołach specjalnych, wychowanie fizyczne odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji.
Jaka jest definicja niepełnosprawności?
Niesprawność (impariment) – każda utrata sprawności lub nieprawidłowość w budowie czy funkcjonowaniu organizmu pod względem psychologicznym, psychofizycznym lub anatomicznym;
Niepełnosprawność (disability) – każde ograniczenie bądź niemożność (wynikające z niesprawności) prowadzenia aktywnego życia w sposób lub zakresie uznawanym za typowe dla człowieka;
Ograniczenia w pełnieniu ról społecznych (handicap) – ułomność określonej osoby wynikająca z niesprawności lub niepełnosprawności, ograniczająca lub uniemożliwiająca pełną realizację roli społecznej odpowiadającej wiekowi, płci oraz zgodnej ze społecznymi i kulturowymi uwarunkowaniami.
Literatura naukowa podaje, że w społeczeństwach cywilizowanych 15 – 16 % społeczności stanowią osoby niepełnosprawne. Przyjmuje się , że w Europie Zachodniej 1 osoba na 10 jest osobą niepełnosprawną.
Przełomowym momentem i aspektem integracji społecznej środowiska osób niepełnosprawnych i zdrowych, w Polsce okazało się zapoczątkowanie w latach 50-tych działalności sportowej inwalidów. Aktywność ruchowa i uprawianie sportu okazały się nie tylko skuteczną formą rehabilitacji osób nie w pełni sprawnych, ale również dowodem na to, że „niepełnosprawność jest pojęciem względnym”.
Determinanty uczestnictwa osób niepełnosprawnych w rekreacji ruchowej są podobne jak wśród osób sprawnych. Należy jednak stworzyć takie warunki, aby osoba niepełnosprawna mogła bez barier uprawiać aktywność fizyczną.
Jakie warunki należy stworzyć osobom niepełnosprawnym?
Do uprawiania sportu inwalidzkiego powinny być stworzone odpowiednie warunki. Należy koniecznie zlikwidować bariery komunikacyjne, architektoniczne, społeczne w celu udostępnienia zajęć ruchowych osobom niepełnosprawnym
Najczęściej motywacją do podejmowania aktywności sportowej jest chęć doznania radości związanej z ruchem, który szczególnie w przypadku osób niepełnosprawnych jest czynnikiem psychoterapeutycznym.
Wychowanie fizyczne powinno być kontynuacją leczenia szpitalnego przez dobór odpowiednich dyscyplin.
Trening zwiększa też aktywność ruchową, która jest istotnym czynnikiem kompensującym utracone funkcje.
Dlaczego wychowanie fizyczne odgrywa kluczową role w rehabilitacji osób niepełnosprawnych?
Maksymalne usamodzielnienie osoby niepełnosprawnej, pełne jej zaangażowanie w poprawę swojej sytuacji zdrowotnej, społecznej i zawodowej jest celem wszelkich poczynań rehabilitacyjnych. Sport dla niepełnosprawnych jest nie tylko atrakcyjną formą aktywności oraz realizowania się w życiu, ale także wchodzi w skład procesu rehabilitacji.
Zawody sportowe przez swój niezwykły nastrój, możliwość niecodziennej walki o uznanie koleżanek i kolegów, zdobycie dyplomu.
Sport dla niepełnosprawnych jest szansą na znalezienie miejsca w społeczeństwie. Walka sportowa dla osób niepełnosprawnych jest walką ze swymi słabościami, wadami, strachem -walką z samym sobą.
A ty jakie masz wymówki, żeby nie ćwiczyć?