Koordynacja ruchowa, bez wątpienia, jest jedną z najważniejszych cech motorycznych. Poniżej przedstawiam cztery ćwiczenia, dzięki którym kształtujemy koordynację ruchową oraz czas reakcji (element szybkości). Część ćwiczeń poznałem na kursie UEFA B (tak, nawet na najgorszych szkoleniach można wynieść coś dla siebie). Ćwiczenia koordynacyjne powinny być uwzględnione w każdej jednostce treningowej/lekcji. Zaczynamy!
Krótkie przypomnienie dla wszystkich zapominalskich, czyli z jakich elementów składa się koordynacja ruchowa:
- zwinność
- zręczność
- czucie czasu i przestrzeni
- pamięć ruchowa
Nowe ćwiczenia wprowadzamy zgodnie z zasadą stopniowania trudności. Pamiętajcie, że KSZTAŁTUJEMY koordynację ruchową w każdym etapie nauczania. Wielu ekspertów (uwielbiam to określenie) uważa, że najlepszym okresem do kształtowania koordynacji ruchowej jest wiek 10-12 lat. I tak, i nie. W treningach z przedszkolakami wykorzystuję proste ćwiczenia koordynacyjne z drabinką. Efekty są zadowalające, z czasem dzieci potrafią wykonywać bardziej złożone zadania ruchowe. Dzieciaki ciągle mnie zaskakują, zresztą zobaczcie sami:
Niestety, w nauczaniu zintegrowanym (klasy I-III szkoły podstawowej) często lekcje wychowania fizycznego prowadzone są przez niewykwalifikowanych nauczycieli. Dziecko rozpoczynając klasę IV ma problemy z wykonaniem prostych ćwiczeń, o koordynacji ruchowej już nie wspomnę. Nie wiem, może kiedyś doczekamy się czasów, w których nauczyciele wychowania fizycznego będą prowadzili zajęcia ruchowe w klasach I-III. Na razie nie ma na to szans. Kasa misiu, kasa…
Zobacz również: Jak przeprowadzić trening piłki nożnej z użyciem drabinki koordynacyjnej
Kilka ćwiczeń koordynacyjnych, które możecie wykorzystać w swoich lekcjach/treningu:
1. Podania piłki w dwójkach Uczniowie ustawieni w dwójkach (każdy ma piłkę), naprzeciw siebie. Jeden z ćwiczących podrzuca piłkę cały czas do góry, drugi podaje piłkę do niego. Uczeń, który podrzuca piłkę do góry, musi drugą piłkę podać z powrotem do kolegi. Wbrew pozorom, ćwiczenie sprawia duże problemy dzieciom. Po 2 minutach zmiana ról. Możemy wprowadzić różne wariacje: -jeden ćwiczący podaje piłkę górą, drugi dołem -jeden zawodnik podaje piłkę kozłem, drugi górą -jeden ćwiczący podaje piłkę nogą (zagranie po ziemi), drugi podaje górą (rzuca). Dzieciaki w szkole podstawowej mają problemy z wykonaniem bardziej złożonych zadań ruchowych.
2. Bieg po rombie
Ćwiczenie możecie wykorzystać w pierwszej części treningu. Zawsze staram się, żeby mój trening był maksymalnie efektywny. Ćwiczenie świetnie sprawdza się przy dużej ilości zawodników (duża intensywność). Ustawienie w dwóch rombach. Na sygnał prowadzącego “prawo” lub “lewo” pierwsi zawodnicy wybiegają ze swoich rzędów, w podaną stronę, obiegają pachołki (mniejszy romb), po czym wracają na koniec rzędu. W momencie wykonania pełnego okrążenia przez pierwszego zawodnika, drugi zawodnik z rzędu wybiega. Możemy wprowadzić element rywalizacji o pozycję (walka “bark w bark”). Macie obawę, że zawodnicy mogą się ze sobą zderzyć? Też tak myślałem. Nic bardziej mylnego! Nawet starsze dzieci mają czasem problem z określeniem kierunku (gdzie jest prawy i lewy). Dokładnie poinstruujcie swoich podopiecznych, w którą stronę mają się poruszać. Po kilku rundach zmieniamy kierunek biegu. Inna wariacją ćwiczenia jest bieg do środkowego i pierwszego prawego pachołka. Możecie sami dowolnie modyfikować ćwiczenia na 100 różnych sposobów.
3. Wybierz kierunek
Zawodnicy ustawieni w dwóch rzędach, naprzeciw siebie. Trener wydaje komendę np. “prawo, lewo, lewo, prawo, lewo,start”. Zadaniem ćwiczących jest bieg w stronę, która była wymieniona tuż przed “startem”, czyli w lewo. Zawodnicy biegną do pachołka lewego, następnie do prawego (pełne okrążenie), wracają na koniec rzędu. Następni zawodnicy startują na kolejne komendy, które możemy dowolnie zmieniać. Świetne ćwiczenia dla każdej grupy wiekowej!
Zobacz również: Szkolenie zdolności koordynacyjnych z wykorzystaniem piłek
4. Utrzymaj plastron
Uczniowie ustawieni są w rzędach (jeśli chcemy zorganizować wyścigi) lub poruszają się swobodnie po sali. Jest kilka wariacji ćwiczenia:
-uczniowie kładą plastron na lewym ramieniu. Poruszają się w szybkim tempie, jednocześnie starają się nie upuścić znacznika. Za każdym razem, gdy znacznik upadnie, zawodnik otrzymuje punkt karny.
-jw. dwa plastrony, jeden na lewym ramieniu, drugi na prawym
-jw. dodatkowy znacznik na głowie. Wersja ćwiczenia zdecydowanie trudniejsza.
-jw., uczniowie klaszczą. Tylko nieliczni uczniowie ze szkoły podstawowej wykonają to ćwiczenie. Każdego motywujemy do jak najlepszego wykonania zadania. Zawsze staram się przekazywać tylko pozytywną informację zwrotną.
Zobacz, w jaki sposób profesjonaliści kształtują koordynację ruchową
Ćwiczenia o charakterze koordynacyjnym wykorzystuję w każdej jednostce treningowej/lekcji. Moim zdaniem koordynacja ruchowa jest jedną z najważniejszych cech motorycznych, którą powinniśmy kształtować już od najmłodszych lat. Najprostsze ćwiczenia zręczności, zwinności możecie już stosować w pracy z przedszkolakami. Osobiście potwierdzam ich skuteczność. Do dzieła!