Rozgrzewka to podstawa każdej lekcji, wiele razy na blogu o tym wspominałem. Nauczyciele, którzy stosują te same ćwiczenia podczas rozgrzewek, zanudzają na śmierć swoich uczniów. Ile razy słyszeliście od prowadzących-“trzy kółka wokół sali, cztery przebieżki? Nuda! Jeśli w ten sposób prowadzisz część wstępną lekcji/treningu, najlepiej zmień zawód. Natychmiast.
W internecie jest masa zabaw ożywiających, jedne lepsze, drugie beznadziejne, wszystkie sprawdzam podczas swojego treningu/lekcji. Korzystam z nich w przyszłości lub wyrzucam do kosza bez wyrzutów sumienia. Poniżej przedstawiam kilka zabaw, które śmiało możecie wykorzystać w swoich lekcjach.
Zabawa “Pora na polowanie”
Zabawa, która podbije serca wszystkich maluchów. Wykorzystałem ją w najmłodszej grupie 4-6 lat. Poruszałem się w różnych kierunkach, różnymi sposobami. “Ścigamy” dzieciaki, ale nigdy ich nie łapiemy:) Bieg możemy zastąpić skipami, podskokami etc.
Metoda ruchowej ekspresji twórczej. Pozytywna energia to podstawa pracy z dziećmi!
Zabawa wyłącznie dla najmłodszych. Często uczestniczę w zabawach, razem z dziećmi. Dzięki temu nawiązuję nić porozumienia z najmłodszymi. Wchodzę w świat i gier i zabaw, z którego nie chcę opuszczać. Chcę się przez chwilę, przez jeden moment poczuć jak dziecko.
Zabawa „Przyjmij pozycję”
Dzieci ustawione w rozsypce. Na gwizdek zmiana pozycji, postawy:
-siad skrzyżny-gwizdek-postawa swobodna-gwizdek-siad skrzyżny (x2)
-siad prosty-gwizdek-postawa swobodna-gwizdek-siad prosty (x2)
-leżenie przodem-gwizdek-stanie jednonóż-gwizdek-leżenie przodem (x2)
-leżenie tyłem-gwizdek-podpór tyłem-gwizdek-leżenie tyłem (x2)
-podpór przodem-gwizdek-leżenie przodem-podpór przodem (x2)
Kombinacji jest nieskończenie wiele, wszystko zależy od Waszej kreatywności. Zabawę można przeprowadzić przy muzyce, co będzie dodatkowym urozmaiceniem. Nie potrzeba wiele przestrzeni, co jest niewątpliwym atutem zabawy.
A teraz coś dla najbardziej wybrednego odbiorcy…
Pod koniec rozgrzewki, gdzie układ wymagał złożonej koordynacji, dziewczyny nie dawały rady połączyć podskoków z pracą ramion. Brawo dla nauczyciela za formę!
Ameryki nie odkryję, jeżeli napiszę, że zabawy ruchowe to podstawowa forma aktywności dzieci i młodzieży. Wykorzystajmy to, tworząc odpowiednie warunki do rozwoju psychofizycznego. Chyba, że chcecie być kolejnym nudnym nauczycielem/trenerem. A ja nie chcę być nudziarzem!
Zobacz koniecznie wcześniejsze wpisy z rozgrzewkami:
Zabawa w sam raz na rozgrzewkę – nałóż talerzyk na piłkę
Jak przeprowadzić efektywną rozgrzewkę ogólnorozwojową
Ćwiczenia kształtujące podstawowym elementem rozgrzewki gimnastycznej
Rozrzewka gimnastyczna – jakie są głowne zadania i cele?
Czy rozgrzewka musi być nudna? Bądź kreatywny, zmień to!
Gry i zabawy ruchowe jako podstawa rozgrzewki ogólnorzwojowej