Ostatnie mecze polskich szczypiornistów podczas ME 2014, kosztowały mnie wiele nerwów, w pozytywnym znaczeniu. Napięcie i emocje towarzyszyły mi podczas każdego meczu naszej reprezentacji. Piłka ręczna to sport współczesnych gladiatorów, niezwykle kontaktowy, ale niebrutalny, wszystko określone jest przepisami gry. Jestem ciekaw, czy sukcesy polskich szczypiornistów przyczynią się do wzrostu zainteresowania piłką ręczną wśród dzieci i młodzieży.
Niestety, piłka ręczna zaniedbywana jest w polskich szkołach. Nauczyciele tłumaczą się brakiem odpowiednich warunków bazowych, sprzętu. Często nie posiadają podstawowej wiedzy z zakresu ww. dyscypliny.
Piłka ręczna to gra zespołowa, dzięki której uczniowie uczą się współpracy w zespole, walki do ostatniej piłki, wytrwałości oraz determinacji. Poniżej przedstawiam kilka gier i zabaw ruchowych, które możecie wykorzystać podczas lekcji z zakresu piłki ręcznej.
Zabawa “Szybko do partnera”
Uczniowie ustawieni naprzeciw siebie w odległości 10 m. Na gwizdek ćwiczący podają między sobą piłkę podaniem jednorącz półgórnym. Wygrywa para, która zdobędzie najwięcej punktów.
Modyfikacja:
Podanie w rzędach. Uczniowie ustawieni w czterech rzędach (czas trwania zabawy – 3 min.). Wygrywa drużyna, która w wyznaczonym czasie wykona więcej podań. Po wykonaniu podania, powrót na koniec rzędu.
Zabawa “Piłka, czy zawodnik szybszy”
Uczniowie ustawieni w kole, z wyjątkiem jednego, który stoi poza kołem, za zawodnikiem z piłką. Na gwizdek uczniowie podają po kolei piłkę w kole, między czasie ćwiczący, który znajdował się poza kołem, biegnie jak najszybciej po obwodzie koła. Jego głównym zadaniem jest dobiec szybciej niż piłka podawana po kolei w kole przez pozostałych uczestników.
Zabawa “Piłka w półkolu”
Ćwiczący stojący w środku rzuca piłkę prawoskrzydłowemu, który ją odrzuca, następnie podaje drugiemu, trzeciemu etc. Jeżeli ktoś z półkola nie chwyci piłki, przechodzi na lewe skrzydło. Jeżeli podający nie chwyci piłki, również przechodzi na lewe skrzydło, jego miejsce zajmuje prawoskrzydłowy z półkola.
Gra “Rozsypka numerowana”
2-3 drużyny po 5-6 zawodników. Uczniowie ustawieni w rozsypce. Zawodnicy kolejno odliczają, a każdy zapamiętuje swój numer oraz zawodników z numerami sąsiednimi. Uczeń z numerem pierwszym ma piłkę. Na gwizdek ćwiczący podają kolejno piłkę (czas trwania 4 min.). Uczniowie w czasie wykonywania podań oraz chwytów nie mogą stać w miejscu. Wygrywa zespół, którego zawodnicy popełniają mniej błędów.
Gra „Do 10 podań”
Uczniowie podzieleni na dwa zespoły. Zawodnicy wymieniają między sobą podania (głośno licząc). Drużyna przeciwna stara się przejąć piłkę. Po przejęciu piłki, wymieniają podania między sobą (nie ma podań powrotnych). Drużyna zdobywa punkt, gdy wykona 10 podań z rzędu. Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów.