Konspekt lekcji wychowania fizycznego – gry i zabawy bieżne
Gry i zabawy ruchowe możemy wykorzystywać w każdym etapie nauczania. Dla najmłodszych dzieci są najatrakcyjniejszą formą aktywności fizycznej.
Usain Bolt najszybszy człowiek świata, rekordzista na dystansie 100 m (9,58 s)
Jaka jest definicja szybkości?
“Przez szybkość rozumie się zdolność do wykonywania ruchów w najkrótszych odcinkach czasu. Zakłada się przy tym, że wykonanie zadania trwa krótko i nie wywołuje zmęczenia, które może wpłynąć negatywnie na kolejne powtórzenia biegu z maksymalną szybkością” (J. Talaga, ABC Młodego Piłkarza).
Gry i zabawy ruchowe-typologia (wg E. Piaseckiego)
- gry i zabawy ruchowe o charakterze bojowym
- gry i zabawy ruchowe o charakterze łowieckim
- gry i zabawy ruchowe o charakterze naśladowczym
- gry i zabawy ruchowe o charakterze panowania
Jaka jest różnica pomiędzy grą a zabawą?
Zabawa ruchowa | Gra ruchowa | Gra drużynowa | Zespołowa gra sportowa |
Dowolna liczba uczniów | Podział na równe zespoły | Podział na równe drużyny | Międzynarodowe przepisy określają liczbę uczestników |
Brak limitu czasowego | Czas trwania uzależniony od wykonania | Prowadzący określa czas trwania | Czas określony przez międzynarodowe przepisy |
Proste formy ruchowe | Proste formy ruchowe | Złożone formy ruchu. | Specjalizacja w zależności od zadań |
Fabuła ustalan wspólnie z prowadzącym | Nauczyciel ustala fabułę | Przepisy są ustalane z góry, możliwa modyfikacja | Międzynarodowa Federacja ustala przepisy |
Oceniana jest dokładność oraz kreatywność | Ocenie podlega dokładność oraz szybkość wykonania przez zespół | Oceniana jest skuteczność | Oceniana jest skuteczność |
Berek czarodziej
Spośród ćwiczących wybiera się „czarodzieja”, który goni po wyznaczonym polu. Dotknięty przez „czarodzieja” staje w pozycji zasadniczej („zaczarowany”). „Czarodziej” biega wokoło stojącego starając się jednocześnie „zaczarować” innych. „Czar” przestaje działać i zaczarowanemu wolno uciekać, gdy go dotknie jeden z wolnych uczestników. Należy pamiętać aby często zmieniać czarodzieja.
Berek kibelek
Złapani uczniowie, klęczą na jednym kolanie i wyciągają rękę w przód. Jeżeli współćwiczący usiądzie mu na kolana i opuści rękę w dół, to schwytany jest wyzwolony i dalej bierze udział w zabawie.
Berek ranny
Złapana osoba staję się berkiem, jednocześnie trzyma się za miejsce dotknięcia przez poprzedniego berka.
Berek rzucany
Berek trzyma piłkę w ręku, stara się rzucić w pozostałych uczestników. Trafiona osoba staję się automatycznie berkiem. W zależności od ilości uczniów oraz przebiegu zabawy, zwiększamy ilość berków. Informujemy uczestników, że nie można rzucać w głowę.
Podążaj za trenerem
Uczniowie poruszają się za trenerem, który pokazuje ćwiczenia (trucht, bieg, sprint, podskoki odstawno-dostawne).
Więcej gier i zabaw ożywiających możesz znaleźć w moim poprzednim wpisie gry i zabawy ruchowe jako podstawa rozgrzewki ogólnorozwojowej.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego – gry i zabawy ruchowe bieżne przykład:
[sociallocker id=”10618″] [/sociallocker]
Wyścig numerów
Liczba uczestników: dowolna
Boisko: równe, wydłużone
Przybory: kolorowe szarfy
Ustawienie: jeden z grających staje na linii mety, naprzeciw ustawia się reszta, para za parą na linii startu.
Przebieg gry:
Uczestnicy ustawieni w rzędach odliczają kolejno, uzyskując w ten sposób odpowiednie numery. Stojący na mecie wywołuje jeden z numerów. Na ten znak wybiega dana para, w której każdy z uczestników obiega swój rząd ku przodowi od strony zewnętrznej i z powrotem do wewnątrz w tył i znów na zewnątrz w przód, aż wróci na opuszczone przez siebie miejsce. Ten, kto pierwszy wróci na miejsce, zdobywa dla swego zespołu jeden punkt. Następnie wywołane numery w podobny sposób zdobywają punkty, których suma decyduje o zwycięstwie rzędu.
Uciekający i goniący
Uczniowie stoją przodem do kierunku biegu w odległości 2 m od siebie. Na sygnał pierwszy szereg ucieka, drugi goni. Po chwili zmiana ról.
Ostatni odpada
Liczba uczestników: dowolna, raczej mniejsza
Boisko: równe, wydłużone, z podziałem na dwie połowy.
Przybory: 6 chorągiewek do oznaczenia linii startu, linii środkowej i mety.
Ustawienie: uczniowie stoją na starcie w szeregu, w niskiej pozycji startowej.
Przebieg zabawy:
Na dany znak wszyscy uczestnicy biegną na metę. Z zespołu odpada, to dziecko, które ostatnie przekroczy półmetek (linię środkową). W ten sposób w ciągu kilku wyścigów wyłoni się najlepszego biegacza.
Natarcie
Liczba uczestników: dowolna
Boisko dowolne, na nim wyznaczone dwie linie w odległości około 20 m od siebie
Ustawienie: wszyscy stoją w szeregu na linii startu.
Przebieg zabawy:
Na sygnał wszyscy starają się jak najszybciej dostać do mety. W czasie biegu głośno krzyczą hura. Po zajęciu miejsc na mecie milkną. Z tej pozycji na ponowny sygnał głośno krzycząc wracają biegiem na poprzednie miejsce.
Uwaga: Zwracać uwagę na to, aby biegnący mijali się z prawej strony.
Wyścig do piłek
Liczba uczestników: dowolna, parzysta
Boisko: równe, wydłużone, z wyznaczonymi liniami startu i mety w odległości około 30-40 kroków. Na mecie są ułożone piłeczki.
Przybory: piłeczki palantowe w ilości odpowiadającej połowie graczy.
Ustawienie: dwa zespoły ustawione w szeregu na przemian (reprezentanci obu zespołów)
Przebieg gry:
Na dany znak dzieci biegną do mety, przy czym każdy stara się zdobyć piłeczkę. To, które ją zdobędzie, uzyskuje 1 punkt. Zwycięża zespół, któremu udało się uzyskać więcej punktów w jednym lub kilku przebiegach.
Lawinowy wyścig
Uczniowie podzieli na dwa rzędy. Na gwizdek pierwsze osoby z rzędu biegną do pachołka, obiegają go, w drodze powrotnej łapią drugą osobę z rzędu za rękę, biegną ponownie do pachołka i kolejna osobą dołącza do biegnącej dwójki. Pierwszy wyścig jest na „próbę” tak, aby dzieci mogły poznać zasady współpracy. Oprócz szybkości wykonywania zadania, ważna jest dokładność (dzieci nie mogą się rozłączyć), współpraca. Wyścig przeprowadziłem również w grupie przedszkolaków, ku mojemu zaskoczeniu, dzieci po kilku rundach współpracowały ze sobą wzorowo.
Start z numerem
Uczniowie podzieleni na dwie drużyny (ustawienie w rzędach). Każdy uczeń ma przypisaną cyfrę (od 1-9). Gdy nauczyciel wypowie np. „9” uczniowie z tą cyfrą, jak najszybciej ruszają, biegną do pachołka, obiegają go i wracają na swoje miejsce. Wygrywa uczeń, który wykona szybciej zadanie. Różne pozycje startowe. Często dwukrotnie wymawiam tą samą cyfrę, aby wzmocnić czujność uczestników.
Zobacz również:
Gry i zabawy z piłkami – łap i uciekaj!
Berek z piłkami – Wasze pomysły na turbo zabawę
Zabawa ruchowa – nie bądź gapą!
Zabawa ruchowa – strażnik Texasu
Gry i zabawy orientacyjno-porządkowe nie tylko dla najmłodszych
Gry i zabawy ruchowe z piłką – przeprawa przez rzekę
Gry i zabawy ruchowe dla przedszkolaków – tajemnicza księga dzungli
Gry i zabawy ruchowe z balonami. Witaj w balonowym świecie!
Gry i zabawy ruchowe bez tajemnic – w prostocie siła!
Gry i zabawy ruchowe – zagraj w kółko i krzyżyk
Gry i zabawy ruchowe bez przyrządów – uwolnij swoją wyobraźnię
Zróbmy twórczy bałagan. Zabawa ruchowa – pole minowe
Od przedszkolaka do starszaka. Gra “Płonące wieżowce”
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA


