Konspekt lekcji wychowania fizycznego – gry i zabawy ruchowe skoczne
Co to jest skoczność?
Przez skoczność rozumiemy cechę motoryczną polegającą na zdolności do pokonywania własnego ciężaru ciała w celu przeniesienia go jak najwyżej lub jak najdalej, po odbiciu się z pozycji.
Skoczność jako składowa sprawności motorycznej mierzona jest wzrostem ciężkości ciała od podłoża i przemieszczania w przestrzeni, obliczana w centymetrach.
Przy kształtowania skoczności musimy brać pod uwagę następujące wskazania:
- zwiększenie siły absolutnej mięśni biorących udział w odbiciu od podłoża
- opanowanie umiejętności angażowania do pracy siłowej jak najwięcej jednostek motorycznych tych mięśni
- wykonywanie bardzo szybkich ruchów w formie zbliżonej do stosowanego wyskoku lub skoku
- angażowanie do szybkich ruchów największej mocy mięśni biorących w nich udział
- kształtowanie specjalnej wytrzymałości skocznościowej
Ćwiczenia kształtujące skoczność oraz koordynację ruchową powinny być prowadzone w pierwszej części zajęć ruchowych.
W pierwszych etapach nauczania skoczności wykorzystujemy gry i zabawy ruchowe. Należy pamiętać również o wykorzystaniu w ćwiczeniach w miarę miękkiego, elastycznego podłoża (materace, chodniki gumowe, gęsta trawa).
Przy nauczaniu skoczności i koordynacji ruchowej często wykorzystuję drabinkę koordynacyjną
Konspekt lekcji wychowania fizycznego – gry i zabawy ruchowe skoczne – przykłady:
[sociallocker id=”10618″] [/sociallocker]
1.Skoki wróbelka
Dzieci podskakują obunóż jak wróbelki i przesuwają się z miejsca na miejsce w dowolnym kierunku. Po kilku podskokach wykonują kilka zwykłych kroków i tak na zmianę pewną ilość razy.
2. Skoki konika
Dzieci naśladują konika, skacząc przebiegają z miejsca na miejsca w różnych kierunkach, wymijają się i równocześnie rżą. Na sygnał lub zawołanie ustawiają się w szeregu, rzędzie lub też zatrzymają się w miejscu, po czym na ponowne zlecenie brykają i skaczą jak poprzednio.
3. Cola, Fanta, Sprite
Dzieci ustawione na linii (mogą być ułożone talerzyki). Na nasze hasło – „cola” przeskakują na drugą stronę linii, „sprite”-podskakują do rozkroku, tak żeby linia była między nogami, „sprite”-przeskakują obunóż na drugą stronę linii. Możemy skakać razem z dziećmi, stosując „zmyłki”. Zawodnik, który pomyli się, siada z boku. W najmłodszej grupie możecie wprowadzić rywalizację, wszystko zależy od Was i od grupy (czy nie ma dzieci szybko zniechęcających się po odpadnięciu z rywalizacji)
Uczniowie podzieleni na dwa rzędy. Obręcze gimnastyczne położone są w szeregu na ziemi. Na gwizdek, pierwszy uczeń z każdej drużyny wchodzi do pierwszej obręczy, podnosi ją na wysokości bioder i wskakuje ze złączonymi stopami w następne obręcze, po czym układa swoje na początku linii obręczy. Następnie wraca na koniec rzędu. Kolejny uczeń wykonuje takie samo zadanie. Zwycięża drużyna, która jako pierwsza umożliwi obręczom przemierzenie wcześniej ustalonej odległości.
Zwracamy uwagę na dokładność wykonania zadań. Uczeń nie może rzucań obręczy, tylko położyć, dokładnie za ostatnią obręczą w szeregu. Jeśli potrzeba, poprawiamy niechlujnie położone obręcze. Cały czas motywujemy uczniów do wykonania jak najszybszego zadania, z równoczesną dbałością o dokładność.
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA


