Konspekt lekcji wychowania fizycznego piłka nożna-ćwiczenia oswajające z piłką
Ćwiczenia oswajające z piłką wykorzystujemy na pierwszych lekcjach wychowania fizycznego z zakresu piłki nożnej. Zajęcia mogą mieć charakter gier i zabaw ruchowych. Ważne jest, żeby dziecko oswoiło się z piłką, wykorzystujemy do tego różne ćwiczenia.
Prowadzenie piłki jest podstawowym elementem techniki piłki nożnej, który należy szkolić od najmłodszych lat. Ćwiczenia przygotowane są dla różnych kategorii wiekowych. W każdym ćwiczeniu stosujemy prowadzenie piłki prostym podbiciem, zewnętrznym podbiciem, wewnętrznym podbiciem, podeszwą-zarówno prawą i lewą nogą.
Ćwiczenia można na wiele sposób modyfikować, w zależności od potrzeb, poziomu zaawansowania grupy ćwiczebnej oraz warunków bazowych.
Najczęstsze błędy:
- zbyt dalekie wypuszczenie piłki,
- wzrok skupiony tylko na piłce,
- dotykanie piłki ręką (dzieci w wieku 4-6 lat),
- nadmierny wyprost palców stóp,
- zbyt wolne prowadzenie.
Nauka swobodnego operowania piłką
-prowadzenie ze zmianą kierunku
-j.w w szybszym tempie
-podbijanie piłki prostym podbiciem LN i PN
-podbijanie piłki udem LN i PN
-toczenie piłki podeszwą tyłem
-toczenie piłki podeszwą przodem
-przetaczanie piłki podeszwą do wewnątrz LN i PN
-w wolnym truchcie, prowadzenie piłki dowolnym sposobem
-wyrzut piłki oburącz w przód, chwyt piłki przed sobą
Ćwiczenia oswajające z piłką (żonglerka)
-podbijanie stopą piłki od podłoża
-żonglerka piłki PN
-żonglerka piłki LN
-żonglerka piłki PN i LN na zmianę
-żonglerka PN i LN w powietrzu
-j.w na zmianę
-żonglerka piłki w różnych formach-marszu, truchcie
-żonglerka w grupie: po jednym, kilku uderzeniach
Zabawa “Traf w trenera”
Jedna z moich ulubionych zabaw, którą stosuję często w swoich treningach. Zabawa jest prosta w przygotowaniu, daję dużo radości dzieciom. Ćwiczący starają się trafić piłką w trenera.
Ćwiczenie wprowadzające do prowadzenia piłki prostym podbiciem, zewnętrznym podbiciem, wewnętrzną częścią stopy, podeszwą. Prowadzenie piłki wskazanym przez trenera sposobem, na gwizdek zatrzymanie piłki różnymi częściami ciała:
- podeszwą
- kolanem
- siadamy na piłce
- łydką
- barkiem
- łokciem
- brzuchem(w pozycji leżenia przodem)
- czołem
- brodą
Zawodnicy ustawieni w rzędzie. Na linii startu znajdują się piłki. Na gwizdek pierwsza osoba z rzędu prowadzi piłkę sposobem wybranym przez trenera, do pierwszego koła, wraca po drugą piłkę, którą prowadzi do drugiego koła oraz trzecią piłkę do trzeciego koła. Zadaniem kolejnej osoby z rzędu jest prowadzenie piłek z kół na linię startu.
Zabawa „Raz dwa trzy Trener patrzy”
Przybory i urządzenia: boisko do piłki nożnej, 12-14 piłek
Liczba uczestników: 12-14 uczniów
Przebieg i organizacja zabawy:
Wszyscy zawodnicy ustawieni około 20 m od trenera. Gdy trener jest odwrócony, uczniowie prowadzą piłkę. Na hasło 1,2,3 T. patrzy, trener się odwraca a uczniowie muszą stać nieruchomo. Kto się poruszy, zaczyna od początku. Wygrywa zawodnik, który jako pierwszy dotrze do trenera.
Powyżej przedstawiłem przykładowe ćwiczenia, gry i zabawy w nauczaniu i doskonaleniu prowadzenia piłki wybraną częścią stopy. Wszystkie ćwiczenia wykorzystałem w swoich lekcjach/treningach piłki nożnej. Stale je modyfikuję w zależności od liczebności grupy, poziomu zaawansowania uczestników oraz warunków bazowych.
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń “Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.