Konspekt lekcji wychowania fizycznego-piłka ręczna podania jednorącz półgórne i chwyty oburącz
Charakterystyka gry w piłkę ręczną:
Dyscyplina ta zalicza się do grupy sportów o charakterze walki bezpośredniej z prawem fizycznego kontaktu z przeciwnikiem, przy czym stosowanie siły fizycznej ograniczone jest przepisami gry.
Technika gry:
- Postawa
- Poruszanie się po boisku (w ataku i obronie)
- Chwyty i podania
Chwyty:
a)półgórne
b)górne
c)na wysokości bioder
d)dolne
e)jednorącz
f)sytuacyjne
Podania:
a)półgórne
b)górne
c)dolne
d)sytuacyjne
- Rzuty
- Kozłowanie
- Zwody
- Technika gry bramkarza
Jaka jest prawidłowa technika chwytów oburącz?
Chwyt piłki jest podstawowym elementem technicznym w piłce ręcznej. Istotną cechą chwytu jest pewność, umożliwiająca szybką i płynną grę. Najpewniejszy jest chwyt oburącz. Następną cechą jest miękkość chwytów, którą można uzyskać przez odpowiednie rozluźnienie palców, właściwe ich ułożenie oraz amortyzację w momencie przyjmowania piłki.
Chwyt półgórny jest podstawowym chwytem w piłce ręcznej. Wysokość na której ćwiczący przyjmuje piłkę w chwycie oburącz półgórnym, jest najkorzystniejsza do przejścia do podania lub rzutu. Uczniowie wykonują chwyt piłki na wysokości od bioder do głowy. Ćwiczący wyciąga przed siebie nieznacznie ręce ugięte w stawach łokciowych, ułożone równolegle do podłoża lub uniesione pod kątem w górę (w zależności od lotu piłki). Kciuki i palce wskazujące zbliżone są do siebie. Dłonie, skierowane w górę i prostopadle ustawione do lotu piłki, tworzą z przedramieniem kąt prosty. W chwili kontaktu piłki z palcami uczeń ugina stawy łokciowe i barkowe, zapoczątkowując amortyzację. Piłka przyjmowana jest na palce oraz połowę dłoni.
Jaka jest prawidłowa technika podania jednorącz półgórnego?
Podanie jest podstawowym elementem techniki gry, musi być dokładne, szybkie i taktycznie słuszne. Podanie powinno być skierowane do partnera, który swym ustawieniem w większym stopniu może zagrozić przeciwnikowi.
Podanie jednorącz górne związane jest ściśle z chwytem oburącz półgórnym. Sposób podania zależy od tego, czy ćwiczący znajduje się w ruchu, miejscu, czy też wykonuje podanie po wykonaniu przeskoku. Po chwycie piłki uczeń odwodzi ją jednorącz na wysokości głowy za prawy (lewy) bark z jednoczesnym skrętem tułowia. Dłoń przylega do piłki (w fazie zamachu), ramię w stosunku do przedramienia ułożone jest pod kątem prostym lub lekko rozwartym, dłoń stanowi jedną linię z przedramieniem, łokieć wyprzedza nieco dłoń. W momencie podania następuje powrotny skręt tułowia, który pociąga w przód bark wraz z ręką, następnie wskutek wyprostu ręki w stawie łokciowym wychodzi ona z piłką do przodu.
Jaka jest metodyka nauczania podań i chwytów?
Nauczanie chwytów i podań prowadzi się równocześnie. Zaczynamy od chwytu i podania jednorącz półgórnego, przechodząc kolejno do innych, coraz trudniejszych elementów. O kolejności nauczania decyduje częstotliwość stosowania poszczególnych chwytów i podań w grze oraz trudności w ich wykonaniu. Na początku uczymy chwytów i podań łatwiejszych oraz często stosowanych w grze, przechodząc następnie do nauki elementów trudniejszych i rzadko stosowanych. Przy nauczania chwytów należy pamiętać, aby ćwiczący:
- trzymali palce szeroko rozwarte, dłonie zwrócone w kierunku piłki, ręce lekko ugięte w stawach łokciowych
- mieli wzrok skierowany na piłkę (dopóki jej nie chwycą)
- przyjmowali postawę wyjściową do wykonania podania (w momencie chwytu)
- nie czekali na piłkę, zawsze szli w kierunku podania
- nie poprawiali chwytu
Jakich zasad przestrzegać przy nauczaniu podań?
- opanować umiejętności podania prawą i lewą ręką
- podania należy wykonywać w biegu
- dążyć do opanowania różnorodnych podań
- dążyć do tego, aby podania były wykonywane jak najprościej
- piłkę należy podawać zawsze przed biegnącego zawodnika, mając na uwadze szybkość, z jaką się on porusza
Jakie są najczęstsze błędy przy nauczaniu chwytów i podań?
Przy chwycie: zła postawa, brak amortyzacji, przesadne pochylenie do przodu, złe ułożenie dłoni.
Przy podaniu: podkręcenie piłki do wewnątrz, podanie do tyłu (a nie przed zawodnika biegnącego), zbyt silne podanie, podanie piłki łukiem
Konspekt lekcji wychowania fizycznego – piłka ręczna podania jednorącz półgórne i chwyty oburącz, przykładowe ćwiczenia:
Poniżej przedstawiam ćwiczenia, które wykorzystałem z uczniami klasy IV szkoły podstawowej.
Nauka podania jednorącz półgórnego oraz chwytu oburącz:
1.Podrzut piłki w górę i chwyt jej w prawidłowym ułożeniu dłoni.
2.Chwyt piłki odbitej od ściany
3.Podania w dwójkach w miejscu
4.Podanie piłki w dwójkach, poruszając się w przód i tył. W momencie chwytu piłki ćwiczący porusza się w przód, by po podaniu cofnąć się do tyłu.
5.Podanie piłki w dwójkach w biegu-ustawienie przodem do siebie. Jeden z ćwiczących porusza się przodem, drugi tyłem. Po przebiegnięciu pewnego odcinka następuje zmiana ról.
6.Podanie w dwójkach. Ćwiczący A biegnie do pachołka (ustawiony na środku) podaje piłkę, wraca na swoje miejsce.
7.Ćwiczący ustawieni w rzędzie. Przed nimi co parę metrów stoi kilku zawodników stałych. Pierwszy z rzędu biegnie podając i otrzymując piłkę od zawodników stałych. Po ukończeniu ćwiczenia, ćwiczący wraca na koniec swojego rzędu.
Zobacz również:
Doskonalenie podań półgórnych i chwytów oburącz
Doskonalenie podań półgórnych i chwytów oburącz w formie gier i zabaw ruchowych
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA
