Konspekt lekcji wychowania fizycznego -siatkówka nauka bloku (zestawienia pojedynczego, podwójnego)
W czasie gry w piłkę siatkową, podstawową akcją obronna jest zestawienie w kierunku zbijanej piłki przez wykonanie przy siatce w wyskoku szerokiej i szczelnej płaszczyzny, z wystawionych nad siatką rąk zestawiających. Pamiętaj, że zestawienie mogą wykonać tylko zawodnicy znajdujący się w linii ataku.
Prawidłowo wykonane zestawienie powinno skutecznie uniemożliwić przeciwnikowi przeprowadzenie ataku, ponieważ przełożone nad siatką ręce zestawiających uniemożliwiają przejście piłki na własne pole.
Obronę przez zestawienie można podzielić:
- zestawienie pojedyncze
- zestawienie podwójne
- zestawienie potrójne
- zestawienie 2×1 i 1×2
Jak prawidłowo wykonać blok pojedynczy?
Zawodnik, który przygotowuje się do obrony przez zestawienie powinien wykonać:
- dojście lub doskok do siatki w miejsce, z którego spodziewa się ataku przeciwnika
- wyskok z miejsca z odbicia obunóż, ramiona prowadzone są do góry wzdłuż tułowia, tak, by wykluczyć możliwość dotknięcia siatki
- dłonie zawodnika tworzą szczelną płaszczyznę, palce szeroko rozstawione
- ręce wyprostowane w stawach łokciowych, wzrok skierowany na piłkę; dłonie w chwili zetknięcia się z piłką wykonują ruch nakrycia piłki z góry w dół przez zgięcie w stawach nadgarstka
- po wykonaniu bloku, zawodnik stara się utrzymać kontakt wzrokowy z piłką, przygotowując się do następnej akcji
Blok podwójny wykonany jest przez dwóch zawodników. Stopień trudności tego rodzaju obrony przez zestawienie, polega na dojściu dwóch ćwiczących do siebie w miejsce gdzie ma nastąpić atak, przy równoczesnym wyskoku i utworzeniu jednej płaszczyzny bloku.
Blok potrójny wykonują wszyscy trzej zawodnicy ataku. Stosowane jest ono w zasadzie tylko na pozycji środkowego ataku.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego – siatkówka nauka bloku pojedynczego, podwójnego, przykładowe ćwiczenia:
- Ćwiczący poruszają się krokiem dostawnym wzdłuż siatki, wykonują trzy zestawienia pojedyncze po każdej stronie siatki.
- Zabawa “piłka w grze”. Ustawienie ćwiczących w dwóch szeregach po obydwu stronach siatki w odległości 0,5 m od niej. Prowadzący z piłką ustawiony jest przy siatce. Na sygnał, którym jest podrzucenie piłki w górę, ćwiczący wykonuje wyskok do bloku pojedynczego z prawidłowym prowadzeniem ramion wzdłuż tułowia do góry. Za każde dotknięcie siatki lub przekroczenie linii środkowej ćwiczący otrzymują punkty karne. Zwycięża, ten który otrzymał najmniejszą ilość punktów.
- Ustawienie w szeregu twarzą do siatki w odległości 2m. Na gwizdek dochodzi do siatki, zatrzymuje się i na drugi sygnał skacze do bloku.
- Ustawienie w rzędzie przy linii bocznej. Z drugiej strony siatki trzech ćwiczących z piłkami na pozycjach lewego, środkowego i prawego ataku. Piłkę należy trzymać w jednym ręku, tak aby znajdowała się ponad górną taśmą siatki. Każdy z ćwiczących w rzędzie wykonuje kolejno blok dotykając dłońmi piłek.
- Jw. blokujący stara się zabrać piłkę z ręki partnera.
- Ustawienie w dwójkach po obu stronach siatki. Blokuje piłkę dorzuconą z przeciwnej strony siatki.
- Ustawienie w szeregach po obu stronach siatki. Na gwizdek dochodzi do najbliżej stojącego partnera i wykonuje blok podwójny dotykając ponad siatką dłoni blokujących z przeciwnej strony
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA
