Małe gry w piłkę nożną – to podstawowy środek treningowy praktycznie w każdej grupie wiekowej. Małą grę 3v3 ze zmiennymi bramkami poznałem podczas Konferencji Grassroots w Łodzi (20.11.2018). Co ważne, zmodyfikowałem ją dostosowując do swojej grupy. Zawsze tak robię. Dlaczego nie kopiuję ćwiczeń, zabaw ruchowych 1:1? Każda grupa ćwiczebna jest inna pod względem umiejętności technicznych, sprawności fizycznej etc. Pracujemy w różnych warunkach, nie zawsze mamy do dyspozycji profesjonalny sprzęt sportowy. Tak można wymieniać, i wymieniać. Muszę być elastyczny, jeśli kopiuję, to tylko w punktach ksero (piątka, dla tych co pamiętają!).
Szczerze, nie wyobrażam sobie jednostki treningowej bez małej gry (2v2, 3v3, 4v4). Dzieci przychodzą na mój trening przede wszystkim grać w piłkę, a małe gry dają ku temu najlepszą okazję.
Dlaczego warto wykorzystać małe gry podczas treningu?
-częsty kontakt z piłką
-duży udział w grze
-wiele uderzeń do bramki
-przejrzysta gra
-krótka droga do bramki
-doskonalimy elementy techniczne/taktyczne w zależności od celu treningu
-kształtujemy podstawowe cechy motoryczne
-kształtujemy czas reakcji (małe przestrzeń->bliskość rywala->szybkie decyzje)
-łatwe w organizacji, nie potrzeba specjalistycznego sprzętu.
-dzieciaki kochają grać w piłkę!
Zobacz również:
Małe gry w piłkę nożną – dlaczego warto? 3v3 ze strefami na 4 bramki
Trening piłki nożnej – małe gry na utrzymanie. Gra w przewadze.
Małe gry jako podstawowy środek treningowy
MAŁA GRA 3V3 ZE ZMIENNYMI BRAMKAMI

- Ustawiamy 4 bramki (tak jak na grafice).
- Dwa zespoły po 3 zawodników.
- Trener trzyma w ręku dwa kolory stożków.
- Przy każdej bramce ustawiony stożek.
- Grupa wiekowa: od 8 lat
SPRZĘT
- Małe bramki lub tyczki/pachołki, stożki o dwóch kolorach, piłka.
PRZEBIEG
Grafikę wykonałem w programie Unicoach Creator
- Mała gra 3v3
- Zawodnicy uderzają do bramki, w której znajduje się stożek o kolorze ich zespołu (zawodnicy w żółtych koszulkach atakują bramkę z żółtym stożkiem, czerwoni atakują z czerwonym stożkiem etc).
- Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej bramek w wyznaczonym czasie.
WSKAZÓWKI/UWAGI
- Po każdej straconej bramce, gracze rozpoczynają od razu grę (wysoka intensywność, bez zbędnych przerw).
- Jeśli macie bramki typu Bazooka, gra jest kontynuowana (piłka odbija się od siatki bramkowej, wraca do gry). Nie obowiązuje zasada – drużyna, która straciła bramkę rozpoczyna grę. Po strzelonej bramce, drużyna nie może uderzać do tej samej bramki od razu (bufor bezpieczeństwo 3-5s).
- Trener cały czas przestawia stożki – zawodnicy kształtują orientację przestrzenną, muszą stale obserwować otoczenie, głowa uniesiona, częste zmiany akcji, kierunku i tempa biegu.
- Szybkie wprowadzenie piłki nogą z autu.
- W małej sali gimnastycznej – gra bez autów.
- Możemy dowolnie zmieniać ustawienie stożków w zależności od celów – 3 stożki czerwone, 1 żółty (żółci bronią trzech bramek, jedną atakują), 4 stożki żółte – czerwoni bronią 4 bramek. Pełna dowolność.
- Trener jest cały czas aktywny podczas gry, nie sygnalizuje zmiany stożków. Zawodnicy muszą obserwować pole gry, trenera oraz bramki.
- Modyfikacja I – zawodnicy uderzają do bramek o przeciwnym kolorze stożków, II – dwa stożki ustawione w bramce (zawodnicy z obu zespołów mogą uderzać do bramki) III – inne ustawienie bramek np. po dwie bramki na liniach końcowych.
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA
