Matematyka na lekcji wychowania fizycznego? Czemu nie! Wplatanie innych przedmiotów to świetna forma urozmaicenia naszej lekcji. Dzieciaki mogą usystematyzować wiedzę z innych przedmiotów, przy okazji dobrze bawiąc się na lekcji wychowania fizycznego.
Pokażę Ci dwie zabawy ruchowe, które lekko zmodyfikowałem, dodając proste działania matematyczne. Zabawy wymagają od uczniów umiejętności szybkiego liczenia, spostrzegawczości oraz szybkiej reakcji na bodźcie.
Ale to nie wszystko… Poniżej dowiesz się, jak moje dzieciaki “walczą o piłkę” przed każdym meczem/połową/następną rundą. Rzut monetą? A może ponadczasowe pytanie – w której ręce gwizdek? Nic z tego, te sposoby odeszły dawno do lamusa. Poznaj inną metodę – kto lepszy, ten pierwszy!
Na pierwszy ogień idzie Edubal. Traktuję to bardziej jako ciekawostkę, zajęcia z piłkami mają potencjał, ale muszą być zorganizowane z większą intensywnością. Na filmiku widzimy wyścig rzędów, w którym są liczby, działania matematyczne, jest prawie wszystko, ale… nie ma dynamiki. Dzieciaki długo czekają na swoją kolej, jak już wezmą piłkę to… nadal czekają. Dla mnie wysoka intensywność to podstawa, klucz do sukcesu. Zawsze układam treningi tak, aby były maksymalnie intensywne, dzieci muszą dać z siebie 120% swoich aktualnych możliwości. Na filmiku tego mi zabrakło, a może czepiam się? A może nie każda lekcja wychowania fizycznego/treningu musi charakteryzować się wysoką intensywnością?
Żeby nie było, że jestem gołosłowny – poniżej przedstawiam wariant wyścigu rzędów z numerkami z większą intensywnością (mniejsza liczebność rzędu=mniej czekania).
Zobacz również:
Duża intensywność lekcji w małej sali gimnastycznej? Tak, to możliwe!
WYŚCIG RZĘDÓW Z NUMERKIEM
ORGANIZACJA
- Dzieci ustawione w dwóch rzędach.
- Każdy zawodnik ma przypisaną cyfrę.
- Trener/nauczyciel stoi przed rzędami w odległości 10-15m.
- Prowadzący ma szeroko rozstawione ręce.
- Grupa wiekowa: od 7 lat.
- Teren: dowolne pole zabawy.
PRZEBIEG
- Zawodnicy rywalizują w parach.
- Trener zadaje proste działanie matematyczne (2+2, 3-1 etc.).
- Zawodnik startuje, kiedy wynik jest równoznaczny z przypisaną do niego cyfrą np. 2+2, zawodnicy z cyfrą 4 wchodzą w pojedynek.
- Wygrywa osoba, która dotknie pierwsza ręki trenera.
WSKAZÓWKI/UWAGI
- Wyścig kończy się, kiedy zawodnik dotknie swóją dłonią w dłoń trenera.
- Powrót truchtem.
- Częste roszady w rzędach (duża liczba pojedynków).
- Zawodnik po wyścigu wraca na swoje miejsce.
- Pozycja wyjściowa – siad skrzyżny.
- Możemy stosować zmyłki – różne działania matematyczne (wynik jest inny niż przypisane cyfry). Sprawdzamy czujność ćwiczących.
KOŁO FORTUNY
ORGANIZACJA
- Dzieci ustawione w kręgu.
- Każdy zawodnik ma przypisaną cyfrę od 1-5 (w zależności od liczebności grupy).
- Trener ustawiony na 3-4 m od kręgu.
- Grupa wiekowa: od 7 lat.
- Teren: dowolne pole zabawy.
PRZEBIEG
- Trener zadaje proste działanie matematyczne.
- Zawodnik startuje, kiedy wynik jest równoznaczny z przypisaną do niego cyfrą.
- Ćwiczący obiega krąg zgodnie z wskazówkami zegara, wraca na swoje miejsce.
- Wygrywa osoba, która pierwsza wykona zadanie.
- Po kilku rundach, zmiana miejsc.
WSKAZÓWKI/UWAGI
- Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy – zawodnicy przyjmują pozycje siadu skrzyżnego (ręce oparte na kolanach), nie mogą robić wślizgów, kłaść się (przyjmują pozycję siadu skrzyżnego).
- Zawodnik nie może się przepychać z innymi, wchodzić w kontakt fizyczny.
- Po kilku rundach, zmieniamy kierunek biegu.
- Stosujemy zmyłki – różne działania matematyczne (wynik jest inny niż przypisane numery). Sprawdzamy czujność ćwiczących.
- Działania matematyczne dostosowane do poziomu grupy.
To jeszcze nie koniec…
KTO LEPSZY, TEN PIERWSZY
Praktycznie na każdej lekcji sprawdzam wiedzę swoich uczniów z innych przedmiotów. W jaki sposób? Przed grą (piłka nożna, siatkówka, dwa ognie etc.) proszę do siebie kapitanów drużyn. Dzieciaki muszą wybrać lidera swojego zespołu. Jeśli się nie dogadają między sobą, sam wyznaczam wybrańca. Niekoniecznie musi być to najlepszy uczeń, wręcz przeciwnie – wybieram tych spokojniejszych, którzy często nie mają siły przebicia w grupie. Wzywam ich do siebie, na środek boiska, zadaje pytanie z wybranego przedmiotu. Kto pierwszy odpowie, ten wygrywa. Proste, prawda? Dzieciaki to uwielbiają, czasem mam wrażenie, że czekają na pojedynek wiedzy bardziej niż na sam mecz 🙂
Pytania (przed meczem, połową, rundą) z innych przedmiotów to za mało, żeby mówić pełną gębą o korelacji przedmiotowej.
Co to jest korelacja międzyprzedmiotowa?
Korelacja międzyprzedmiotowa jest definiowana jako wzajemne powiązanie współzależnych pojęć, zagadnień, zjawisk, które sprzyjają transferowi wiedzy i rozwijają myślenie. Jej wynikiem ma być proces scalania wiedzy zdobytej przez uczniów z różnych dziedzin (źródło: http://spgostyczyna.noweskalmierzyce.pl/pl/news/korelacja-mi%C4%99dzyprzedmiotowa-na-lekcjach-informatyki).
Jak to wygląda w praktyce? Omawiamy dany temat na dwóch różnych przedmiotach np. piramida żywieniowa lub zdrowy styl życia – na lekcji WF-u i przyrody. Innym przykładem jest organizacja zawodów sportowych – my organizujemy zawody, uczniowie na lekcji plastyki wykonują medale, na informatyce tworzą dyplomy etc. Przykładów jest wiele, nie zamęczam Was, bo wiem że to robicie w swojej szkole 😉
Pytania to zalążek, forma urozmaicenia lekcji wychowania fizycznego, utrwalenia wiadomości z innych przedmiotów. Oczywiście, zdarza mi się zadawać głupkowate pytania typu:
-co pije krowa? Domyślanie się, jaka jest najczęstsza odpowiedź 🙂
-gdzie gra w piłkę Leo Messi (hmmm, na boisku)?
-ile waży kg mleka?
Sprawdzam również ich ogólną wiedzę, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Polecam z całego serducha!
Wracamy do edubal.
Nie uwierzycie…
Komplet 100 piłek edubal to koszt około 2700 zł. Już lecę do dyrekcji zgłosić zapotrzebowanie na nowy sprzęt… Nie dziękuje, żeby nie zapeszyć.
Piątka!
Czekam na Wasze propozycje wykorzystania innych przedmiotów na naszej lekcji. Wiecie gdzie mnie znaleźć, śmiało piszcie.
Podobało Ci się? Polajkuj, podziel, udostępnij post w mediach społecznościowych. Odwiedź mój Fanpage (WFdlakazdego) oraz grupę Nauczyciele WF i trenerzy.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!