Zdobądź bazę – to uniwersalna zabawa orientacyjna dla każdej grupie wiekowej, dzięki której nie tylko kształtujemy koordynację wzrokowo – ruchową, ale także prawidłowe prowadzenie piłki nogą. Zabawa jest intensywna, atrakcyjna dla dzieci oraz prosta w organizacji. Wystarczą stożki, piłki oraz nasze dobre chęci! Jesteś nieprzekonany? Zobacz 10 powodów, dla których warto wykorzystać zabawę “zdobądź bazę” podczas zajęć ruchowych. Do dzieła!
Wreszcie! Wyszedłem ze wszystkimi grupami na Orlik, w szkole większość lekcji prowadzę na boisku szkolnym lub bieżni. Jest zielono, słoneczko przygrzewa kark, czego chcieć więcej? Buźkę mam spaloną jak rdzenny Indianin. Odżyłem! Miałem dość ciasnej sali gimnastycznej, zamkniętych pomieszczeń i ciągłego hałasu. Na świeżym (łódzkim) powietrzu to inna bajka, jestem w transie. Pozytywnym. Mogę eksperymentować z nowymi zabawami, grami ruchowymi i ćwiczeniami.
Zabawę “Zdobądź bazę” przemyciłem od Trenera Dawida Bartosiaka, z którym wspólnie prowadzę treningi w Łódzkiej Akademii Futbolu (3 grupy wiekowe). Wykorzystaliśmy zabawę w 3 rocznikach, zmieniając/modyfikując jedynie pole zabawy, kwadratów, szerokość bramek etc. Drobne modyfikacje z uwzględnieniem wieku i poziomu grupy. Efekt był zawsze taki sam – duże zaangażowanie dzieci, co się przekłada na dużą intensywność zabawy. Bez odpowiedniej intensywności treningu, nie ma szans na postęp naszych podopiecznych. Muszą być zmęczeni (z bananem na twarzy!), stwarzam im warunki meczowe, gdzie kluczowe jest przygotowanie motoryczne, a wynik często rozstrzyga się w końcowej fazie, na tzw. zmęczeniu.
Dlaczego warto wykorzystać zabawę “zdobądź bazę” podczas treningu?
- kształtujemy cechy motoryczne (koordynacja wzrokowo-ruchowa, zwinność, szybkość) oraz orientację przestrzenną
- doskonalimy wybrany element techniczny (prowadzenie piłki nogą/kozłowanie piłki ręką)
- reakcja na różne bodźce – wzrokowy, dźwiękowy
- gra w skojarzenia (przedmiot -> kolor -> prowadzenie piłki do wyznaczonego kwadrata)
- wysoka intensywność – wszyscy zawodnicy poruszają się z piłkami. Szybkie zmiany kolorów – częste zmiany kierunku biegu.
- trener jest aktywny podczas zabawy (o zaletach aktywnego udziału prowadzącego w zabawach pisałem wielokrotnie na blogu)
- prosta w organizacji – wystarczy niewielkie pole, boisko
- nie potrzeba specjalistycznego sprzętu
- uniwersalna, dla każdej grupy wiekowej
- uczy dokładności (zawodnicy muszą poprowadzić piłkę nogą do wyznaczonego kwadratu, nie mogą z niego wyjść, dopóki trener nie pokaże innego koloru)
Dla zapominalskich – kilka słów o prowadzeniu piłki i koordynacji ruchowej…
Prowadzenie piłki jest podstawowym elementem techniki piłki nożnej, który należy szkolić od najmłodszych lat. Wprawdzie we współczesnym futbolu znaczenie tego elementu zmalało i często jego zastosowanie jest negowane, to jest ono ciągle konieczne i przydatne w wielu fragmentach gry. Skuteczność prowadzenia piłki zależy od:
- poziomu technicznego opanowania ruchów z piłką
- wykorzystanie warunków zewnętrznych, sposobu krycia
- trafności decyzji
- zdolności spostrzegania, przewidywania, koordynacji ruchowej
Pamiętaj, że prowadzenie piłki jest środkiem do osiągnięcia celu, a nie podstawowym celem gry.
Wyróżniamy prowadzenie piłki po linii prostej: wewnętrzną częścią stopy, prostym podbiciem, zewnętrznym podbiciem, po linii łamanej i krzywej: wewnętrzną częścią stopy, wewnętrznym podbiciem, zewnętrznym podbiciem.
Jakie są najczęstsze błędy przy prowadzeniu piłki?
-zbyt dalekie wypuszczenie piłki,
-wzrok skupiony tylko na piłce,
-dotykanie piłki ręką (dzieci w wieku 4-6 lat),
-nadmierny wyprost palców,
-zbyt wolne prowadzenie.
Przed Wami 2 zabawy orientacyjne z piłkami (ok, jedna zabawa+modyfikacja) dla każdej grupy wiekowej. UWAAGA, UWAAGA… Przedstawione zabawy wykorzystałem podczas treningu piłki nożnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyście skorzystali z nich podczas lekcji/treningu koszykówki/piłki ręcznej/unihokeja, a nawet siatkówki.
ZDOBĄDŹ BAZĘ
Animacja stworzona za pomocą Unicoach
ORGANIZACJA
- Na boisku ustawiamy 3 kolorowe kwadraty (stożki/pachołki).
- Każdy zawodnik ma piłkę, trener trzyma 3 stożki w ręku.
- Grupa wiekowa: od 4 lat
SPRZĘT
- piłki, stożki lub pachołki
PRZEBIEG
- Zawodnicy poruszają się swobodnie po wyznaczonym polu.
- Nie mogą prowadzić piłkę do kwadratów, wchodzić do nich.
- Trener trzyma w ręku 3 stożki (niebieski, czerwony, żółty).
- Trener unosi stożek, zawodnicy prowadzą do wyznaczonego kwadrata.
- Ostatni zawodnik może wykonać dodatkowe zadania ruchowe (niekoniecznie przysiady).
- Dzieci obserwują trenera, który co chwilka zmienia kolory.
- Możemy pobawić się formą – zamiast unoszenia stożków w górę, stosujemy komendy głosowe np. niebo – prowadzenie do niebieskiego kwadratu. Pełna dowolność.
WSKAZÓWKI/UWAGI
- Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy – dzieci muszą zachować odpowiednią odległość od siebie, wzrok skierowany do przodu (nie na piłkę).
- Zmniejszamy/zwiększamy liczbę lub ilość kwadratów w zależności od grupy ćwiczebnej.
- Najczęstsze błędy: zawodnik “cieszy się” z tego, że wprowadził piłkę do kwadratu, nie obserwuje trenera, który pokazał następny kolor.
Zobacz również:
Gry i zabawy orientacyjne dla najmłodszych
Gry i zabawy ruchowe – zorientuj się na sukces!
Próbuj, kreuj, baw się formą i środkami treningowymi! Ogranicza nas tylko wyobraźnia, wszystko zależy od naszej kreatywności. W razie pytań, śmiało pisz do mnie mejla.
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA
