Praca z dziećmi z klas I-III to czysta przyjemność. Co byście im nie zaproponowali, to praktycznie zawsze chcą ćwiczyć. Chłoną wszystko jak gąbki. Mam szczęście, że raz w tygodniu mam do dyspozycji dużą salę gimnastyczną, gdzie maluchy mogą wyhasać się za wszystkie czasy. Dzisiaj przedstawię wam przykładową lekcję z zakresu piłki nożnej w III szkole podstawowej. Oczywiście, nie ma tu mowy o “prawdziwym” futbolu, bardziej ćwiczenia oswajające z piłkę, gry i zabawy ruchowe. Zaczynamy!
Lekcję przeprowadziłem w III a (25 uczniów). Do dyspozycji miałem 25 piłek gumowych (z programu “Mały Mistrz”) oraz kilkadziesiąt czarnych i białych talerzyków. W pracy z najmłodszymi, nigdy nie stosuję sztywnego podziału na cześć wstępną, główną, końcową. Lekcja stanowi pewien ciąg ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Oto ćwiczenia, gry i zabawy ruchowe, które wykorzystałem podczas ww. lekcji wychowania fizycznego. Siadamy głęboko w fotel i zapinamy pasy.
Zobacz także: Zajęcia ruchowe z wykorzystaniem talerzyków? To proste!
Berek rzucany
Berek trzyma piłkę w ręku, stara się rzucić w pozostałych uczestników. Trafiona osoba staję się automatycznie berkiem. W zależności od ilości uczniów oraz przebiegu zabawy, zwiększamy ilość berków. Informujemy uczestników, że nie można rzucać w głowę.
Na początku dwie osoby ganiają, stopniowo zwiększałem liczbę piłek, aby zwiększyć intensywność zabawy.
Ćwiczenia oswajające z piłkami
- każdy uczeń trzyma piłkę w ręku, wykonuje zadania ruchowe:
- podrzut piłki w górę-klaśnięcie-chwyt piłki
- podrzut piłki w górę-klaśnięcie (jak najwięcej razy)-chwyt piłki
- podrzut piłki jedną ręką-chwyt piłki
- podrzut piłki-przysiad-chwyt piłki
- przetaczenie piłki tzw. „ósemki”
- ćwiczenia kształtujące z piłkami
Po ćwiczeniach oswajających, wprowadziłem prowadzenie piłki. Przed ćwiczeniami dokładnie objaśniamy technikę prowadzenia piłki, zwracamy głównie uwagę, aby dzieciaki NIE KOPAŁY piłki.
Prowadzenie piłki, na gwizdek:
-zmiana nogi prowadzącej
-siad na piłce
-zatrzymanie piłki podeszwą
-zatrzymanie piłki kolanem
-zatrzymanie piłki brzuchem
Nie przegap: Zajęcia z koordynacji ruchowej w klasie III szkoły podstawowej. Zobacz, jakie to proste!
Zabawa „Unikaj obrońców”
Wyznaczam dwóch obrońców, którzy muszą wybijać piłkę pozostałym ćwiczącym (prowadzenie piłki). Zabawa jest szalenie intensywna, co chwilę zmieniam obrońców, tak aby każdy mógł powalczyć o piłkę.
Zabawa „Pole minowe”
Uczniowie prowadzą piłkę, starają się nie dotknąć piłką żadnego talerzyka. Zwracamy uwagę, aby zawodnicy prowadzili piłkę blisko nogi. Po chwili wprowadzamy elementy orientacyjne, czyli na nasz sygnał:
-czarny-dzieciaki prowadzą piłkę do czarnego talerzyka, biały-do białego
-w kolejnych rundach na komendę czarny-prowadzą do białych, biały-do czarnych
Ważne jest, żeby dzieciaki cały czas były w ruchu, nie mogą stać przy talerzykach (w innym wypadku wybijam piłkę).
Zabawa „Nałóż talerzyk na piłkę”
Dzieciaki prowadzą piłkę prostym podbiciem, wykonują zwody. Wchodzimy do pola zabawy, trzymamy w ręku talerzyk. Naszym zadaniem jest „nakrycie” talerzykiem piłkę. Zawodnicy tak prowadzą piłkę, żeby uniemożliwić nam wykonanie zadania. Ważne jest, żeby dzieciaki prowadziły piłkę blisko nogi, wykonywały zwód prowadząc piłkę dalszą nogą. Gdy nakryjemy piłkę zawodnikowi, w ramach kary wykonuje 5 przysiadów. Jeśli nakryjemy piłkę drugi raz temu samemu zawodnikowi, to wykonuje on więcej karnych przysiadów. Pamiętajcie, żeby ustawić pole zabawy, tak żeby dzieciaki miały jak najwięcej kontaktów z piłkami. Po kilku minutach, możecie utrudnić zadanie i poprosić kilku zawodników, żeby pomogli wam w nakrywaniu talerzyków. Zobaczycie, każde dziecko będzie chciało mieć talerzyk i nakrywać nim piłki, pewny sukces. Gwarantuję dobrą zabawę!
Na sam koniec swobodne prowadzenie piłki, samodzielna zabawa z piłkami.
W niedalekiej przyszłości powtórzę lekcję w tej klasie (z modyfikacjami). Jeśli macie pytania, śmiało piszczcie.
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń “Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.