Melduję wszem i wobec, że żyje, mam się dobrze i nie odpoczywam:) Dni mi się zlewają, ledwo się obejrzę, a już jestem starszy o kolejny tydzień. Szkoła+treningi+bobas w domciu = pernamentny brak czasu. Dlatego częstotliwość wpisów na blogu jest taka, a nie inna. Co zrobić, jak nic nie można zrobić? Priorytety się zmieniają, nadszedł czas że muszę wybierać, na co mogę poświęcić więcej czasu, a z czego muszę zrezygnować. Spokojnie, nie zamierzam odstawić blog na dalszy tor, pisanie nadal sprawia mi wiele frajdy.
W tym tygodniu odpoczywamy trochę od ćwiczeń piłkarskich. Dawno nie opisywałem różnych form rozgrzewki, dlatego czas najwyższy nadrobić spore zaległości. Sami dobrze wiecie, że rozgrzewka to istotny element każdego treningu. Nie mam na myśli tylko przygotowanie organizmu do wysiłku, ale przede wszystkim pozytywne nastawienie naszych podopiecznych do aktywności ruchowej.
Rozgrzewka może/musi być w atrakcyjnej formie, inaczej dzieciaki szybko zniechęcą się do zajęć ruchowych. Eksperymentuję z przeróżnymi ustawieniami, formami, korzystam z dodatkowego sprzętu. Inaczej zanudziłbym się na śmierć.
Nie musimy wymyślać koła na nowo, ale drobne modyfikacje, najprostsza zmiana formy, kierunku biegu, to zawsze wartość dodana, urozmaicenie.
Zaufajcie mi, prędzej czy później dzieciaki docenią naszą kreatywność.
Przedstawię dzisiaj kilka ustawień, form rozgrzewki, ale także zabawy ożywiające, które możecie wykorzystać na początku zajeć. Have fun!
Dla zapominalskich…
Co to jest rozgrzewka?
Rozgrzewka jest to seria krótkich ćwiczeń mających na celu przygotować organizm do wysiłku.
Jest podstawowym elementem każdej lekcji wychowania fizycznego/treningu piłki nożnej. Głównymi celami rozgrzewki są:
- pobudzenie organizmu do wysiłku fizycznego
- rozgrzanie mięśni, zwiększenie ruchomości w stawach
- pozytywna motywacja do ćwiczeń
Przygotowanie organizmu ujmowane bywa najczęściej w dwóch aspektach-psychicznym i fizjologicznych. W sferze psychicznego przygotowania powinno się znaleźć kształtowanie poprawnych wyobrażeń ideomotorycznych, niezbędnych i stosowanych do korekty ruchów. W aspekcie fizjologicznego przygotowania organizmu uwzględniana zostaje najczęściej sprawność funkcjonowania narządów wewnętrznych i poszczególnych układów (nerwowy, mięśniowy, krążenia, oddechowy pokarmowy, kostno-stawowy).
Poniżej opisałem rozgrzewki z ćwiczeniami oraz zabawy ożywiające. Pamiętajcie, że nie ma nic gorszego od nudnej rozgrzewki, bądźcie kreatywni, zmieniajcie często ćwiczenia oraz formy części wstępnej.
Rozgrzewka „V”
Zawodnicy ustawieni w dwóch rzędach. Talerzyki rozstawione w kształcie litery „V”. Poruszanie się zgodnie z numeracją (1,2,3,4). 1-bieg przodem, 2-bieg tyłem, 3-bieg przodem, 4-bieg tyłem. Przy każdej cyfrze dodajemy ćwiczenia: krążenie ramion, skipy A, podskoki etc. Następny zawodnik startuje, gdy poprzedni zaczyna ćwiczenie przy drugim boku „V”. Możemy kształtować również elementy zwinnościowe – bieg do talerzyka -> powrót do talerzyka startowego -> bieg do kolejnego talerzyka -> powrót do talerzyka startowego. Za każdym razem zawodnik musi dotknąć talerzyk. Wprowadzamy ćwiczenia z piłkami: 1,2 – prowadzenie piłki PN, 3,4 – prowadzenie piłki LN. Prowadzenie piłki sposobem wskazanym przez trenera. Jeżeli dobrze się ustawicie (na środku, między talerzykami), macie wszystkich zawodników pod kontrolą.
Rozgrzewka ze slalomem
Zawodnicy ustawieni w rzędach. Wykonują ćwiczenia przy talerzykach (skip a, skip c, podskoki odstawno-dostawne, przeplatanka, podskoki obunóż jednonóż, marsz na czworakach etc.) przy ostatnim talerzyku, uczestnicy rozłączają się, wykonują slalom, wracają na koniec rzędu. Zwracamy uwagę, aby gracze wykonywali ćwiczenia w jednym tempie. Współpraca w grupach, dzieci obserwują się wzajemnie, bez wyścigów. Początkowo miałem obawy, czy rozgrzewka nie będzie zbyt trudna dla mojej grupy (7-9 lat). Nic bardziej mylnego! Po moim pokazie, dzieci sprawnie wykonały ćwiczenia. Możecie wykorzystać różne warianty z pachołkami:
- slalom przodem
- slalom bokiem
- slalom krokiem dostawnym
- slalom tyłem
- skip A (pachołki blisko siebie)
- podskoki obunóż nad pachołkami
- dotknięcie ręką pachołka (nie można przewrócić)
- zbicie pachołka, następna osoba podnosi pachołek
Rozgrzewka z talerzykami
Rozgrzewkę (forma+ustawienie talerzyków) “wymyśliłem” podczas lekcji z klasą VI w małej gimnastycznej. Typowa rozgrzewka w dwóch rzędach wszystkim się przejadła. Tym razem ustawiłem dwa dodatkowe talerzyki. Przebieg rozgrzewki:
-bieg do 2 talerzyka (1)
-bieg tyłem do 1 talerzyka (2)
-ćwiczenia (krążenia ramion, skipy, podskoki itd)
-powrót truchtem
Rozgrzewka może być idealnym wstępem do ćwiczeń szybkościowych/zwinnościowych. W tej samej formie – bieg do 2 talerzyka, powrót tyłem do 1 talerzyka, bieg i obięgnięcie 2 talerzyka, powrót na linię startu. Dzieciakom tak się to spodobało, że poświęciliśmy na to całą godzinę lekcyjną (wyścigi rzędów). W planach miałem zupełnie inny temat, ale szybciutko wycofałem się z wcześniejszych założeń.
Rozgrzewka z krokiem dostawnym
Dzieciaki poruszają się krokiem dostawnym, powrót – trucht, ćwiczenia.
Gry i zabawy ruchowe – rozgrzewka
Berek numerowany
Drużyny ustawione na dwóch połowach. Każdy zawodnik w drużynie ma przypisany numer od 1 do 5 (przy większej liczbie uczestników – numeracja wyższa). Na gwizdek, zawodnik 1 biegnie na drugą połowę, jeśli dotknie przeciwnika, wraca na swoją połowę. Analogiczne zadanie wykonują zawodnicy 2,3,4,5. Wygrywa drużyna, w której wszyscy zawodnicy wrócą na swoją połowę. W starszych grupach możemy wprowadzić piłki (prowadzenie piłki). Należy szczególnie pilnować zasad podczas zabawy, unikniecie zamieszania, chaosu. Darujcie sobie zabawę w najmłodszej grupie, jeśli macie nieparzystą liczbę maluchów. Zawodnik z dwoma cyframi i tak wszystko pomiesza, więc warto czasem odpuścić, przełożyć zabawę na następny trening.
Zobacz poprzednie wpisy z rozgrzewkami:
1.Zabawa w sam raz na rozgrzewkę – nałóż talerzyk na piłkę
2.Koniec nudnych rozgrzewek. Rozgrzejmy maluchów na wesoło
3.Jak przeprowadzić efektywną rozgrzewkę ogólnorozwojową
4.Ćwiczenia kształtujące podstawowym elementem rozgrzewki gimnastycznej
5.Rozrzewka gimnastyczna – jakie są głowne zadania i cele?
6.Czy rozgrzewka musi być nudna? Bądź kreatywny, zmień to!
7.Gry i zabawy ruchowe jako podstawa rozgrzewki ogólnorzwojowej
Berek ze strefami
Na boisku ustawiamy strefę (lub kilka). W wyznaczonym polu zawodnicy są bezpieczni. Uciekający NIE MOGĄ stać w strefie, mogą tylko przez nią przebiegają. Stref może być kilka, w zależności od liczebności grupy. Możemy wprowadzić modyfikację – tylko jeden zawodnik może być w strefie. Często berek stoi i czeka na przeciwnika, który jest w strefie. Podwójny błąd – zawodnik stoi w strefie, berek nie wykonuje zadania. Przed zabawą dokładnie objaśniamy przepisy, w czasie zabawy reagujemy na wszelkie łamanie przepisów.
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
90 gier i zabaw ruchowych z piłką
KSIĄŻKA Z BLISKA
120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci

KSIĄŻKA Z BLISKA
