Taśmy Thera Band od wielu lat stosowane są (z powodzeniem) w rehabilitacji. Jest przyborem dla osób w każdym wieku i różnym stopniu sprawności. Koszt sprzętu to raptem kilkadziesiąt złotych. Czemu ich nie wykorzystać podczas lekcji wychowania fizycznego? Przed Wami taśmy Thera Band w pigułce, absolutne ABC dla każdego nauczyciela/trenera.
Dla kogo taśmy Thera Band?
Taśmy Thera Band początkowo wykorzystywano tylko w rehabilitacji, gdzie były używane do odbudowy mięśni po urazach. Teoretycznie przybór powinien być używany w każdej poradni rehabilitacji. W praktyce, nie wszystkie placówki posiadają odpowiedni sprzęt do rehabilitacji. Nauczyciele rzadko wykorzystują taśmy Thera Band podczas lekcji wychowania fizycznego. A szkoda! Przybór ten jest wykorzystywany na całym świecie na zajęciach fitnessu. Dla wielu sportowców taśma stanowi podstawowy przybór do ćwiczeń.
Taśmy są lekkie i proste w użycia oraz niezwykle wytrzymałe. Wykonane są z czystego lateksu, dla osób uczulonych na lateks przeznaczone są taśmy bezlateksowe.
Zobacz również: Fitness jako podstawowa forma aktywności fizycznej dziewcząt w wieku gimnazjalnym. Jaka jest budowa lekcji fitness?
Czy kolor taśmy ma znaczenie?
Taśmy produkowane są w ośmiu kolorach. Każdy kolor oznacza stopień oporu przy rozciąganiu:
- beżowy (bardzo lekka);
- żółty (lekka);
- czerwony (średnio mocna);
- zielony (mocna);
- niebieski (bardzo mocna);
- czarny (specjalnie mocna);
- srebrny (supermocna);
- złoty (maksymalnie mocna).
Który kolor jest odpowiedni dla dziewcząt i chłopców?
Do ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego poleca się taśmy w dwóch kolorach dla dziewcząt – żółtym i czerwonym oraz w dwóch kolorach dla chłopców – czerwonym i zielonym.
Jakie zasady należy przestrzegać podczas zajęć ruchowych z taśmą Thera Band?
-unikamy gwałtownych ruchów;
-unikamy wstrzymywania oddechu;
-opór taśmy dobiera się tak, aby uczeń mógł bez problemy wykonać 10-12 powtórzeń;
-kontrolujemy uchwyt ręki, tak aby taśma nie wysunęła się podczas ćwiczeń;
-stopniowo zwiększamy obciążenie, jednak należy unikać przemęczenia;
-stosujemy przerwy między ćwiczeniami;
-każde ćwiczenie z taśmą kończymy ćwiczeniami rozciągającymi i rozluźniającymi;
-zwracamy uwagę na prawidłową postawę podczas ćwiczeń.
Praktyczne wskazówki dla nauczyciela
Przed każdymi zajęciami ruchowymi sprawdzamy uwagę na stan taśm. Nie korzystamy z dziurawych taśm, ponieważ mogą się rozerwać podczas ćwiczeń. Unikamy kontaktu z ostrymi przedmiotami. Przed ćwiczeniami uczniowie muszą zdjąć wszystkie pierścionki, obrączki, kastety, złote łańcuchy. Jeżeli po ćwiczeniach taśma jest wilgotna, należy ją spłukać ciepłą wodą.
Kilka ćwiczeń wzmacniających obręcz barkową i ramion
Mam nadzieję, że choć troszkę przybliżyłem zalety używania taśm Thera Band podczas lekcji wychowania fizycznego. Wkrótce opiszę ćwiczenia na poszczególne partie mięśniowe.