Zaczynamy jesienną (zimową?), piłkarską ofensywę na blogu. W okresie wakacyjnym poświęciłem 99% czasu na pisanie nowego zestawu Jak zostać profesjonalnym piłkarzem. Wersja PREMIUM. Tak, na razie inne dyscypliny idą na przymusowy urlop. Dzisiaj mam dla Was kilka filmików z ćwiczeniami podań dla średniozaawansowanej grupy. Nie mogło zabraknąć moich propozycji ćwiczeń, zabaw. Jest sporo do oglądania, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Popcorn i cole wyrzucamy do kosza, przygotujcie się na poważny piłkarski seans. 3,2,1 – akcja!
Zanim zobaczymy filmiki, chciałbym przypomnieć troszkę teorii. Tylko troszczeczkę…
Trening piłki nożnej – doskonalenie uderzenie wewnętrzną częścią stopy
Uderzenia są nieodłącznym elementem gry w piłkę nożną. W dzisiejszych czasach, gdzie tempo gry jest niesamowicie szybkie, umiejętność prawidłowego przyjęcia i podania piłki ma kluczowe znaczenie. Wyróżniamy:
-uderzenia wewnętrzną częścią stopy-najczęściej stosowane w czasie gry
-uderzenia prostym podbiciem
-uderzenia wewnętrznym podbiciem
-uderzenia zewnętrznym podbiciem
-uderzenia sytuacyjne
Uderzenia wewnętrzną częścią stopy
Podania wewnętrzną częścią stopy stosowane są najczęściej w czasie gry. O przewadze nad innymi podaniami decydują: odległość (niewielka) od partnera, dokładność i uniwersalność.
Jaka jest prawidłowa technika uderzenia wewnętrzną częścią stopy?
Powierzchnia uderzenia rozpoczyna się od podstawy palca dużego, przez wewnętrzną część stopy, poniżej kostki aż do pięty. Noga postawna jest lekko ugięta w kolanie, stopa skierowana palcami w kierunku uderzenia. Noga uderzająca piłkę ugięta w kolanie, stopa odchylona nieco na zewnątrz. Usztywniony staw skokowy w momencie uderzenia piłki, tułów od strony stawu biodrowego pochylony do przodu, głowa pochylona w dół, wzrok skierowany na piłkę.
Najczęstsze błędy: tułów cofnięty, noga postawna za daleko od piłki, uderzenie przednią częścią stopy, palce stóp skierowane w złym kierunku, odchylanie tułowia w chwili uderzenia piłki, noga uderzająca wyprostowana w stawie kolanowym, krzyżowanie nóg, nieprawidłowe ustawienie ciała (bokiem do piłki)
Kolejność stosowanych środków w procesie nauczania uderzeń powinna być następująca:
- środki ukierunkowane, przygotowawcze
- pokaz, objaśnienie (charakterystyka elementu, zastosowanie, sposób, technika
- środki z piłki lezącą, ćwiczący w miejscu
- środki z piłką leżącą, ćwiczący w ruchu
- środki z piłką od ćwiczącego, ćwiczący w ruchu za piłką
- środki z piłką do ćwiczącego, ćwiczący w ruchu do piłki
- środki z piłką z boku ćwiczącego, ćwiczący w ruchu do piłki
- środki doskonalące w formie zabawowej
- środki doskonalące w formie fragmentów gry
- środki doskonalące w formach gry uproszczonej, szkolnej, właściwej
Ok, przebrnęliśmy przez dawkę niezbędnej teorii, za chwilę przejdziemy do praktyki. Kiedy należy nauczać i doskonalić podania?
Jestem zwolennikiem nauczania w pierwszej kolejności prowadzenia piłki, potem dopiero uderzeń. Niech dzieciaki oswajają się z piłka w początkowej fazie. Dopiero jak opanują podstawy prowadzenia piłki (co zajmuje trochę czasu, w zależności od grupy), wprowadzamy elementy uderzenia (podania). Oczywiście, w każdym treningu (zwłaszcza maluchów) są elementy strzeleckie. Każde dziecko uwielbia strzelać bramki, nieważne czy poprawnie technicznie (zwracam uwagę, żeby nie strzelały z “dużego palca”-pozdrowienia dla Marka Koniarka:D). Podania kształtujemy w późniejszym okresie, pamiętając o systematycznym ćwiczeniu danego elementu technicznego. Jeśli w planie treningowym mamy doskonalenie podań, to ćwiczymy DO SKUTKU, aż dzieciaki opanują podstawy techniczne uderzenia piłki. Zgodnie z zasadami nauczania, zaczynamy od ćwiczeń prostych, następnie przechodzimy do trudniejszych.
Trening piłki nożnej – doskonalimy podania
Podania w dwójkach po prowadzeniu
Zaczynamy od mojego faworyta. Ćwiczenie jest banalne, ustawienie w dwójkach, piłka na parę, krótkie prowadzenie, ominięcie talerzyka, podanie do partnera, który wykonuje analogiczne zadanie. Ćwiczenie jest świetnym wprowadzeniem do świata podań. Dzieciaki cały czas doskonalą prowadzenie piłki, małe odległości (3-4 m) powodują, że ćwiczenie jest dynamiczne i intensywne. Możemy kształtować również wybrany sposób prowadzenia piłki:
- prostym podbiciem
- PN I LN wewnętrzną częścią stopy
- zewnętrznym podbiciem
- podeszwą – tył, przód, bokiem
Zwracamy uwage na prawidłową technikę podań (płaskie, precyzyjne, PN i LN). W zależności od poziomu grupy, wprowadzmy przyjęcie: wewnętrzną częścią stopy, podeszwą, przyjęcie kierunkowe.
Grad podań
Czterech zawodników ustawionych na obwodzie, 4 w środku. Gracze w środku podają piłkę do zewnętrznych partnerów, ci z powrotem podają piłkę do środka. Zawodnicy są stale w ruchu, szybkie podania, z przyjęciem kierunkowym lub bez przyjęcia. Po kilku minutach zmiana ról.
Podaj i zmień miejsce
Zawodnicy ustawieni w kole. Jeden ćwiczący znajduję się w środku. Gracz podaje piłkę do partnera znajdującego się na obwodzie, po czym zamienia się miejscami z innym ćwiczącym. Dziecko, które otrzyma podanie, musi poczekać zanim zawodnik z obwodu znajdzie się w środku (wtedy podaje do niego). Na początku, możecie być środkowym, tak żeby dzieciaki zobaczyły, jak ma wyglądać zmiana pozycji/miejsc. Jest to wartościowe ćwiczenia, zaczerpnięte wprost z Akademii Futbolu Manchester’u City. Dziecko uczy się nie tylko podań, ale także zmiany ustawienia oraz kreatywnego myślenia.
Podania w trójkątach
Każdy trener wie, że najważniejszą figurą geometryczną w piłce nożnej jest trójkąt. Gra w trójkątach to podstawa małych gier, ale także budowania akcji w grze właściwej. Na boisku ustawiamy trójkąty z pachołków. Na początku ćwiczenia, 4 zawodników znajduje się w trójkątach, pozostali prowadzą swobodnie piłkę. Podanie do partnera w trójkącie, zamiana pozycji. Każdy zawodnik liczy sobie podania (wygrywa osoba z największą liczbą celnych podań). W innej wersji ćwiczenia – stali zawodnicy w trójkątach: podanie – podanie powrotne, podanie w drugim boku – podanie powrotne, podanie w trzecim boku – podanie powrotne.
Więcej ćwiczeń z grafikami znajdziesz w najpopularniejszym wpisie na blogu:
11 ćwiczeń doskonalących uderzenie i przyjęcie wewnętrzną częścią stopy
A teraz czas na filmiki z ćwiczeniami…
Podania + drabinka koordynacyjna
Proste ćwiczenie dla każdej grupy wiekowej. Podania+ćwiczenia na drabince koordynacyjnej.
Ćwiczenie wbrew pozorom jest łatwe, jednak wymaga podstawowych umiejętności technicznych. Zwracamy uwagę na precyzję podań oraz umiejętne poruszanie się po boisku.
Podania bez przyjęcia, z przyjęciem kierunkowym
Ćwiczenie dla średniozaawansowanej grupy. Podania bez przyjęcia, z przyjęciem podeszwą, zewnętrznym podbiciem, kierunkowe wewnętrzną częścią stopy. Różne formy przyjęcia piłki, od 3′ ćwiczenie dla zaawansowych technicznie.
Po podaniu, dzieciaki przemieszczają się w kierunku podania.
Podania i przyjęcia wewnętrzną częścią stopy, czyli piłkarskie ABC
Podania i przyjęcia w różnych wariantach
Uderzenia i przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń “Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.