Mundial w Brazylii zbliża się wielkimi krokami. Podczas trwania Mistrzostw Świata jestem całkowicie pochłonięty piłką nożną. Taki już jestem-jeśli czymś się zajmuję, to zawsze robię to max swoich możliwości. Dzisiaj pokrótce przedstawię poziomy wyszkolenia w piłce nożnej (główny podział DFB). Tylko pamiętajcie, że teoria teorią, ale bez praktyki żaden trener nie ma szans osiągnąć sukcesu.
Zobacz również: Dlaczego piłka nożna dzieci całkowicie różni się od wersji dla dorosłych?
Klasyfikacja dzieci i młodzieży na grupy wiekowe stanowi tylko formalną pomoc w organizacji kalendarza rozgrywek. Zajęcia ruchowe powinny być dostosowane do rozwoju biologicznego dziecka oraz poziomu umiejętności. Tylko trener jest w stanie ocenić swoją grupę, dobrać ćwiczenia, gry i zabawy ruchowe. Książki, przewodniki mogą tylko pomóc, ale nie zastąpią logicznego myślenia oraz umiejętności prawidłowej oceny, na jakim poziomie aktualnie znajduję się Twoja grupa. Nie martw się-każdy popełnia błędy w swojej pracy, grunt to wyciągać z nich wnioski.
System organizacji szkolenia dzieci i młodzieży (wg DFB)
Szkolenie podstawowe (do 6 lat)
W tym okresie dbamy o wszechstronny rozwój sprawności motorycznej. Według DFB koordynację ruchową powinno kształtować się od 9 roku życiu. Wychodzę poza schemat, wprowadzam ćwiczenia z użyciem drabinki koordynacyjnej już z przedszkolakami. Oczywiście, tylko proste zadania ruchowe, ale po krótkim czasie dzieciaki są w stanie wykonać bardziej złożony ruch. Na blogu znajdziecie całą masę gier i zabaw ruchowych odpowiednich dla tej grupy wiekowej.
Nie możesz przegapić: Jaki powinien być trener przedszkolaków?
Trening podstawowy (7-10 lat)
Szkolenie koordynacji znajduje się w centrum uwagi. Jest to fundament dla rozwoju poszczególnych elementów technicznych i taktycznych w piłce nożnej. Na blogu wiele miejsca poświeciłem koordynacji ruchowej, zapewne nie raz jeszcze będę wracał do tej jakże ważnej cechy motorycznej. W tym okresie dzieci opanowują podstawowe elementy techniczne (prowadzenie, uderzenia piłki). Zawsze będę powtarzam, że kluczowe w tym okresie jest nauczanie prawidłowego prowadzenia piłki. Dzieciaki powinny jak najwięcej dryblować, prowadzić piłkę. Nie zamęczajmy ich ciągłymi podaniami, niech dziecko wchodzi w drybling, pojedynek 1×1 z przeciwnikiem, podejmuje ryzyko gry z większą liczbą rywali. Uderzenia są stosunkowo łatwiejszym elementem technicznym do nauczenia.
Trening ukierunkowany (11-14 lat)
W tym okresie kształtujemy elementy techniczne, wprowadzamy proste ćwiczenia o charakterze techniczno-taktycznym. Duża uwagę poświęcamy grze 1×1 z przeciwnikiem. W tym wieku rozpoczyna się okres dojrzewania, który powoduje znaczne zróżnicowanie w progresji wyników motoryczno-technicznych wśród zawodników.
Nie przegap: Trening piłki nożnej-obwód stacyjny dla dzieci U-12
Trening specjalistyczny (15-18 lat)
Następuje większa specjalizacja pod kątem poszczególnych pozycji na boisku. Trening w pełni skoncentrowany na grę w piłkę nożną.
Na poszczególnych etapach warto przestrzegać modułów metodycznych zajęć z gry oraz ćwiczeń
Starałem się nie zanudzić Was teorią. Pewne podstawy każdy trener powinien znać, a czy w praktycznym działaniu je wykorzystujemy, to już inna sprawa. Sami wiecie, że książkowa teoria nieraz nie ma nic wspólnego z codzienną pracą z dzieciakami. Wszystko zależy od nas, od organizacji pracy, przygotowania merytorycznego i metodycznego, KREATYWNOŚCI. Na szczęście.