W jaki sposób najlepiej kształtować technikę? Zawsze będę powtarzał, że małe gry to podstawowa forma szkolenia młodzieży. Staram się, żeby moje treningi były maksymalnie efektywne, dlatego często wykorzystuję również obwody stacyjne. Przy dużej ilości ćwiczących, jest to najbardziej efektywna forma treningu. Każdy uczeń jest zaangażowany w ćwiczenia. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy stosować obwody stacyjne w jednostce treningowej. Przedstawiam przykładowy obwód stacyjny, który poznałem podczas kursu UEFA B.
Dzielimy zawodników na 4 grupy. W każdej stacji kształtujemy inny element techniki.
I stacja
Mini gra 3×3, bez bramkarza. Jeżeli grupa jest zaawansowana-gole zaliczone tylko po strzale bez przyjęcia. Zadbajcie o to, żeby piłki były przy linii końcowej (szybkie wprowadzenie do gry).
II stacja
Ćwiczący A prowadzi piłkę slalomem, podaje piłkę do zawodnika B, który bez przyjęcia podaje z powrotem. Zawodnik A uderza piłkę wewnętrznym podbiciem.
III stacja
Ćwiczenia koordynacyjne z użyciem drabinki koordynacyjnej.
Podskoki:
obunóż w przód
naprzemianstronne LN i PN
bokiem obunóż
obunóż-LN-obunóz-PN-obunóż-LN
bokiem naprzemianstronne
obunóż-rozkrok-obunóż
Więcej ćwiczeń koordynacyjnych znajdziesz we wpisie – Jak przeprowadzić trening z użyciem drabinki koordynacyjnej.
IV stacja
Doskonalenie podań w kwadracie+strzał na bramkę. Zawodnik A podaje do zawodnika B, który podaje do zawodnika C, ten podaje do zawodnika D. Zawodnik D uderza piłkę do przodu, zawodnik A biegnie do wypuszczonej piłki i uderza prostym podbiciem do bramki. Zmiana zawodników zgodnie ze wskazówkami zegara.
Zmiana stacji co 5-6 minut (w zależności, ile czasu trwa jednostka treningowa). Możecie zmieniać ustawienie pachołków, kształtować inne elementy techniczne w poszczególnych stacjach. Kombinacji jest 24567, wszystko zależy od waszej kreatywności oraz tego, co chcecie w danym momencie nauczać/doskonalić.
Do przeprowadzenia treningu z użyciem obwodów stacyjnych potrzeba minimum dwóch trenerów. Jeden trener nie da rady wszystkiego kontrolować, przy tak dużej ilości ćwiczących. Niestety w polskich realiach oszczędza się na wszystkim i na wszystkich. Nie jest rzadkością, gdy jeden trener musi pracować z grupą 25-osobową. O efektywności zajęć nie ma mowy, choćby trener dwoił się i troił. Na treningu piłkarskim dzieci (grupa 30-40 osób) w Portugalii, jest obecnych…14 trenerów. Daleko nam do zachodnich standardów szkolenia dzieci i młodzieży. Ot mała dygresja, na pocieszenie…
Zobacz koniecznie:
Trening piłki nożnej dzieci U6 – przykładowa jednostka
Trening piłki nożnej – przykładowa jednostka treningowaz prowadzenia piłki różnymi sposobami
Uderzenia piłki w formie zabawowej
Uderzenia i przyjęcia wewnętrzną częścią stopy, czyli piłkarskie ABC
Trening piłki nożnej – uderzenia i przyjęcia w różnych wariantach
Trening piłki nożnej – wszechstronne szkolenie ruchowe, czyli najwyższa pora kształtować koordynację ruchową
Małe gry jako podstawowy element jednostki treningowej
Trening piłki nożnej – organizujemy tor przeszkód dla najmłodszych
Trening piłki nożnej – drybling, gra 1×1 z przeciwnikiem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki zewnętrznym podbiciem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki prostym podbiciem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki wewnętrznym podbiciem
Nauka uderzenia prostym podbiciem, czyli piłkarskie abc
Trening piłki nożnej – prowadzenie piłki+koordynacja ruchowa
Trening piłki nożnej 6-7 latków – przykładowa jednostka z duuuuużą liczbą dzieci, obwód stacyjny
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń “Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.