Większość uczniów kojarzy rugby z brutalną siłą fizyczną, kontuzjami, niebezpiecznymi akcjami. Fakt, rugby jest sportem kontaktowym, ale nie w wersji dla dzieci. Aby zachęcić najmłodszych do tej dyscypliny, wymyślono bezkontaktową odmianę-Tag Rugby. To wspaniała zabawa dla każdego – od 4 do 104 lat.
Na lekcję pokazową zaprosiłem trenera Zbigniewa Jurzystę (Budowlani Łódź), który od lat promuje rugby (z sukcesami) wśród dzieci i młodzieży. Oby więcej takich osobowości w świecie sportu, które przekazują swoją pasję innym. Zbyszka poznałem w 2008 roku, kiedy rozpoczynałem swoją pracę w szkole. To dzięki niemu zainteresowałem się rugby, jeździłem na pierwsze zawody, poznawałem ludzi ściśle związanych z tym sportem.
Zbyszek przyniósł profesjonalny sprzęt (opaski, tagi), piłki. Dzieci uwielbiają nowe formy aktywności fizycznej, nie trzeba ich namawiać do aktywnego uczestnictwa w lekcji. Uczniowie III klasy szkoły podstawowej poznali zasady gry, uczestniczyli w ćwiczeniach i na końcu rozegrali mecz. Oj działo się!
Podstawowe zasady gry w Tag Rugby znajdziecie w archiwalnym wpisie:
Dlaczego Tag Rugby cieszy się coraz większą popularnością w łódzkich szkołach?
Przed Wami ćwiczenia, które Zbyszek wykorzystał podczas lekcji. Co ważne, możecie je zastosować z powodzeniem w starszych grupach.
Kilka minut części teoretycznej, dzieciaki poznają podstawowe zasady gry.
Zakładamy opaski, Tagi. -Psze Pana, ale jak to założyć? To nie takie proste, zwłaszcza dla trzecioklasistów:)
Podania w dwójkach.
Uczniowie podzieleni na dwa rzędy, wymieniają podania między sobą (przy talerzyku).
II wersja
Wykonują slalom (jeden uczeń ma piłkę), przy ostatnich talerzykach podanie.
“Złap mnie jeśli potrafisz”
Kilku uczniów ustawionych w dwóch rzędach (w obręczach gimnastycznych). Kolejny ustawieni w rzędzie naprzeciw. Po kolei, uczniowie wybiegają w obszar pomiędzy jednym a drugim rzędem (w środku). Gdy, zawodnikowi uda się przebiec z dwoma przypiętymi tagami, zespół “uciekających” zdobywa punkt. Jeśli straci jeden lub dwa tagi, drużyna broniąca zdobywa punkt. Po kilka rundach zmiana ról.
II wersja
Drużyna broniąca ustawiona w rozsypce.
1 vs 1
Uczniowie dobrani w dwójki, stoją naprzeciw siebie. Na gwizdek, starają sobie zabrać Tag (mają na to 5s). Wygrywa osoba, która jako pierwsza wykona zadanie.
“Złap mnie, zanim dobiegnę do bazy”
Uczniowie dobrani w dwójkach. Uczniowie (po prawej) dotykają współpartnera, po czym uciekają na linię końcową. Zdobywają punkt, jeśli przekroczą metę bez straty Taga.
Podania w kole
Uczniowie ustawienie w dwóch kołach. Zawodnicy z mniejszego koła podają piłkę w prawą, z większego w lewo.
II wersja
jw. w biegu
Na samym końcu był krótki mecz. Dzieciaki były zachwycone i już teraz pytają mnie, kiedy jeszcze raz zagrają. W następnym tygodniu przeprowadzę lekcję z rugby w starszych grupach. Z tym, że w zdecydowany sposób postawię na element współzawodnictwa. Ćwiczenia w formie ścisłej nie sprawdzają się, nudzą uczestników. A nie ma nic gorszego jak nuda na lekcji.
A co jeśli nie macie opasek i Tagów?
Wystarczy szarfy włożyć w spodenki i voila! Możecie przeczytać o jeszcze innej odmianie rugby pod linkiem:
Wiosno, ach to ty! Czas na paryżankę, czyli jak zachęcić uczniów do rugby.
Zachęcam wszystkim do skorzystania z tej formy aktywności fizycznej podczas lekcji wychowania fizycznego. Emocje i dobra zabawa gwarantowana!
P.S. W razie pytań, znacie mój mejl.