Już dawno nie opisywałem ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Pora nadrobić wszystkie zaległości. Zaczynamy (jak żeby inaczej) od piłki nożnej, która jest sportem numer 1 na moim blogu. Dzisiaj skupię się na podaniach i przyjęciach wewnętrzną częścią stopy. Jest to absolutnie podstawowy element techniki, wykonywany setki razy przez zawodników w meczu.
Jeszcze nie ochłonąłem po sobotniej wygranej Polski z Niemcami. Cała Polska nie mogła uwierzyć w to, co stało się na Narodowym. Pozdrawiam wszystkim malkontentów, niedowiarków i antykibiców piłki nożnej. Niech zamilczą… Nikt nie wmówi mi, że piłka nożna nie jest najpiękniejszym sportem. Żadna dyscyplina nie wzbudza tylu emocji co “kopanka”, nieważne czy jesteśmy na 70. miejscu w rankingu, czy wygrywamy z mistrzem świata. To sport nielogiczny, pełny paradoksów, nieprzewidywalny – za to kochają go kibice na całym świecie. Tyle wstępu…
Dokładny opis techniki podań i przyjęć piłki wewnętrzną częścią stopy, podstawowe ćwiczenia, zabawy możecie znaleźć w poprzednim wpisie:
Teraz pora przejść na wyższy poziom. Ćwiczenia, gry wykorzystałem podczas treningu z dziećmi w wieku 7-9 lat. Oczywiście, wszystko zależy od grupy, z którą pracujecie. Od ich umiejętności, sprawności, ale także warunków bazowych.
Zabawa „Partner i rywal”
Dzieciaki dobrane w dwójki, jedna piłka na parę. Na gwizdek, dwójki wymieniają podania między sobą. Kolejny gwizdek, zawodnicy w dwójkach rywalizują ze sobą (pojedynek 1×1). Następny gwizdek, znowu podania etc.
Ważne, żeby podania i przyjęcia były wykonywane poprawnie, dużą uwagę zwracam na przyjęcia kierunkowe piłki. Podania tylko „ziemią”, zawodnicy nie mogą być ustawieni zbyt blisko siebie, ciągle są w ruchu. Podczas pojedynku 1×1, najczęstszym błędem jest… unikanie pojedynków. Jednym słowem-zawodnik posiadający piłkę ucieka od przeciwnika. A ten często nie może dogonić rywala. Ćwiczenie jest wtedy bez sensu, namawiam zawodnika który ma piłkę, żeby cały czas wchodził w pojedynek, nie uciekał, gdy jest taka potrzeba, żeby zawsze odwracał się w kierunku swojego rywala. Zwracamy uwagę, na to żeby dzieciaki przy prowadzeniu piłki miały głowę uniesioną, tak żeby mogły obserwować nie tylko rywala, ale także innych uczestników zabawy.
Zabawę możecie wykorzystać na każdym szczeblu nauczania.
Podaj i zmień miejsce
Dzieciaki ustawieni w kole. Jeden ćwiczący znajduję się w środku. Zawodnik podaje piłkę do zawodnika znajdującego się na obwodzie, po czym zamienia się miejscami z innym ćwiczącym. Dziecko, które otrzyma podanie, musi poczekać zanim zawodnik z obwodu znajdzie się w środku (wtedy podaje do niego). Na początku, możecie być środkowym, tak żeby dzieciaki zobaczyły, jak ma wyglądać wymiana zawodników. Jest to wartościowe ćwiczenia, zaczerpnięte wprost z Akademii Futbolu Manchesteru City. Dziecko uczy się nie tylko podań, ale także zmiany ustawienia oraz kreatywnego myślenia.
Podania ze strzałem
Zawodnicy ustawieni jak na obrazku. Ćwiczący prowadzi piłkę, podaje do zawodnika A, który wykonuje podanie zwrotne, następnie podaje do zawodnika B, który podaje piłkę w pole karne. Ćwiczący kończy uderzeniem wewnętrzną częścią stopy do bramki. Po kilka seriach, zmiana stałych podających.
Ważne jest, żeby zawodnik prowadzący piłkę nie podchodził zbyt blisko „stałych” zawodników (najczęstszy błąd). Podający (w miarę możliwości) podają piłkę bez przyjęcia. Ćwiczenie powinno przebiegać dynamicznie, szybkie zmiany podających.
Gra „Do 10 podań”
Ćwiczący podzieleni na dwa zespoły. Zawodnicy wymieniają między sobą podania (głośno licząc). Drużyna przeciwna stara się przejąć piłkę. Po przejęciu piłki, wymieniają podania między sobą. Nie ma podań zwrotnych. Drużyna zdobywa punkt, gdy wykona 10 podań z rzędu. Wygrywa drużyna która zdobędzie więcej punktów.
Stopniowo zmniejszam pole gry, tak żeby zawodnicy mieli jak najczęstszy kontakt z piłką na małym polu.
Ćwiczenia możecie dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb, umiejętności zawodników oraz warunków bazowych.
Podania i przyjęcia w różnych wariantach
Uderzenia i przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy
11 ćwiczeń doskonalących uderzenie i przyjęcie piłki wewnętrzną częścią stopy
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń “Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.