Konspekt lekcji wychowania fizyczna siatkówka – odbicia piłki sposobem dolnym w postawie wysokiej
Trochę historii…
Z opracowań traktujących o genezie i rozwoju piłki siatkowej dowiadujemy się, że powstawała ona w Stanach Zjednoczonych. Twórcą gry w piłkę siatkową William G. Morgan, który w 1895 roku opracował pierwsze zasady gry i zaczął je popularyzować w obrębie organizacji YMCA.
Główne zalety piłki siatkowej:
- łatwość organizowania tego rodzaju gry – z uwagi na tani i nieskomplikowany sprzęt
- dostępność tej gry jako rozrywki i ćwiczenia fizycznego dla ćwiczących obojga płci o dużej rozpiętości wieku
- wysiłek uprawiających tę grę powinien być wprost proporcjonalny do ich umiejętności
- gra o wyraźnym akcencie współzawodnictwa.
We współczesnej siatkówce, przyjęcie i podanie piłki sposobem oburącz dolnym, jest stosowane w grze bardzo często. Należy to tłumaczyć tym, że zawodnicy starają się zmniejszyć ilość błędów popełnianych przy odbiciu piłki sposobem górnym i lansują odbicie z dołu.
Odbicie piłki sposobem dolnym, jest wykonywane w takich samych postawach jak odbicie sposobem górnym. Również pozostają te same sposoby poruszania się.
Gwarancją poprawnego przyjęcia piłki jest utworzenie odpowiedniej płaszczyzny, którą będziemy odbijać piłkę. Tą płaszczyzną mogą być przedramiona lub stawy nadgarstkowo-przedramienne. Odpowiednie ułożenie ramion jest uzależnione od połączenia ze sobą nadgarstków.
Bardzo ważnym momentem w nauczaniu tego elementu gry jest doskonalenie i egzekwowanie wszystkich sposobów poruszania się, gdyż tylko wtedy istnieje możliwość skutecznej i dynamicznej akcji.
Odbicie sposobem dolnym w postawie niskiej:
Postawę niską uzyskujemy poprzez znaczne obniżenie środka ciężkości ciała w odniesieniu do postawy wysokiej. Charakterystyczne więc dla postawy niskiej będą przyjęcia piłek w:
- półprzysiadzie
- przysiadzie
- wypadzie
- klęku
- siadzie
- leżeniu
Przyjęcia piłek w postawie niskiej stosowane są przede wszystkim w czasie gry defensywnej w polu oraz przy asekuracji.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego siatkówka – odbicia piłki sposobem dolnym w postawie wysokiej, przykładowe ćwiczenia:
Nauka odbicia sposobem dolnym
1. Każdy ćwiczący posiada piłkę, która oburącz z dołu podrzuca do góry na wysokość 2 – 5 m. Po wyrzucie piłki przyjmuje postawę wysoką z ramiona całkowicie wyprostowanymi przed sobą. Piłka powinna spaść na ręce prostopadle z góry. Ramiona nie wykonują żadnego ruchu. Piłka powinna sama odbić się od rąk. W ten sposób powtarzamy ćwiczenie kilkakrotnie.
2. Ustawienie ćwiczących w dwójkach. Jeden stoi z piłką na podwyższeniu. Drugi stoi pod nim minimalnie z boku i przygotowany jest do odbicia piłki, która na jego ręce opuści współpartner. Piłka powinna odbić się w górę. Jeśli odbiła się w bok, przód lub tył, świadczy to o złym otworzeniu płaszczyzny
3. Odbija piłkę sposobem dolnym po podrzuceniu piłki przez partnera
4. Odbija sposobem dolnym z partnerem
5. Przyjmuje sposobem górnym, odbija sposobem dolnym
Doskonalenie odbicia sposobem dolnym
1. Ustawienie w dwójkach. Odbicia sposobem dolnym do siebie.
2. Ustawienie w dwójkach. Przyjęcie piłki sposobem górnym, odbicie piłki sposobem dolnym.
3. Zabawa „Traf w wyznaczone pole”
Uczniowie ustawienie na jednej połowie. Na drugiej połowie rysujemy pola, w które muszą trafić uczniowie. Stosujemy różną punktację w zależności od pola. Uczniowie po kolei odbijają piłkę (nad siatką) w pola. Wygrywa uczeń, który zdobędzie największą ilość punktów.
4. Ustawieni trójkami w trójkącie w odległości 4-5 m. Ćwiczący odbija dwie piłki sposobem oburącz dolnym na zmianę podawane przez partnerów
-rzutem, sposobem oburącz górnym, sposobem oburącz dolnym
Na sygnał zmiana ćwiczącego
5. Ustawieni w kole z nauczycielem w środku. Nauczyciel odbija piłkę do każdego ćwiczącego. Ćwiczący ustawieni na obwodzie odbijają piłkę do nauczyciela sposobem oburącz dolnym.
Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie wychowaniefizyczne.net_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.